Frika nga kërcënimet ruse, kjo është banesa bunker që kërkohet të blihet nga të pasurit, i bën ballë një bombë 500 kg (FOTOT)

02/03/2024 14:53

Kjo shtëpi private, në Suedisë jugore, e rrethuar nga toka bujqësore dhe shtëpi prej druri të kuqe të zakonshme në këtë pjesë të vendit, është në fakt një shtëpi e jashtëzakonshme.

Por poshtë njërës prej ndërtesave të kësaj prone të madhe 16 milionë kronash (1,2 milionë £) në Ljungby, Småland, shpaloset një botë e pazakontë….

Një shkallë e thjeshtë, e emërtuar “mankavë”, zbulon një çati prej betoni 1.25 metra të trashë, dyer metalike të trasha portokalli dhe një bllokues ajri operativ, pas të cilit shtrihet një bunker plotësisht funksional i luftës së ftohtë.
Hapësira prej 490 metrash katrorë në dy kate vjen e kompletuar me kuzhinën e saj, barin, dhomat e gjumit, zonat e higjienës, termocentralin dhe ventilimin e filtrit të karbonit dhe është projektuar për t’i bërë ballë goditjes direkte nga një bombë ajrore 500 kg.

Përfunduar në vitin 1970 si një post komandimi i mbrojtjes civile, mes një valë bunkerësh dhe ndërtesash strehimi në të gjithë Suedinë për të mbrojtur nga sulmet e frikshme bërthamore nga Bashkimi Sovjetik, ka qenë në pronësi private që kur u shit nga bashkia lokale në 2002 dhe tani funksionon si një hapësirë private.
Por që kur doli në shitje javën e kaluar, ajo ka tërhequr interes nga e gjithë Suedia dhe Evropa , përfshirë nga ata që, dy vjet pas luftës në Ukrainë, po kërkojnë të blejnë bunkerin e tyre privat të kohës së luftës në rast të përshkallëzimit në të gjithë Evropën.

“Kjo është një mundësi krejtësisht unike,” tha agjenti i pasurive Micael Steneland teksa i tregoi “The Guardian” rreth pronës, e cila konsiderohet si një “bunker dhe objekt spa”.

Në fillim të kësaj jave, presidenti rus, Vladimir Putin, tha se vendet e NATO-s rrezikojnë të provokojnë luftë bërthamore nëse dërgojnë trupa në Ukrainë. Por përkundër kësaj, përgatitjet suedeze për luftën deri në Skandinavi janë duke u zhvilluar mirë.

Suedia filloi ndërtimin e strehimoreve gjatë Luftës së Dytë Botërore, por shumica u ndërtuan gjatë Luftës së Ftohtë. Në vitin 2002, me kërcënimin e luftës së ftohtë të zhdukur prej kohësh, ajo u ndal, duke menduar se nuk do të nevojiteshin më, dhe rrjeti i saj prej 64,000 strehimoresh publike për të akomoduar 7 milionë njerëz u bë kryesisht i vjetëruar (edhe pse teorikisht ato mbeten ende funksionale).

Por në dy vitet e fundit, që nga pushtimi i Ukrainës dhe anëtarësimi i mëpasshëm i Suedisë në NATO, që pritet të përfundojë brenda disa ditësh, frika në rritje për një sulm rus në tokën suedeze ka nxitur një rritje të interesit për strehimore të tilla. Agjencia suedeze e kontingjenteve civile ( Myndigheten för samhällsskydd och beredskap , ose MSB), përgjegjësitë e së cilës përfshijnë mbrojtjen civile dhe mbrojtjen, ka rritur inspektimet e strehimoreve të saj, të cilat supozohet të jenë të përdorshme vetëm me njoftim 48 orësh.

Ata morën 100 milion korona (7.7 milion £) këtë vit nga qeveria, e cila ka shfaqur një interes të shtuar për këtë temë dhe në janar paralajmëroi popullsinë e saj që të përgatitet për mundësinë e luftës, të shkojë drejt kontrolleve dhe përgatitjeve.
Agjentët e pronave thonë se kanë parë interes të shtuar për pronat me bunkerë dhe strehimore të ndërtuara në shkëmbinj dhe nën tokë gjatë muajve të fundit. Ndërkohë, kompanitë kanë filluar të tregtojnë strehimore private kundër sulmeve bërthamore dhe ndërtime të personalizuara strehimoresh në shtëpi për të pasurit.

Top Channel