Rrezik katastrofik nga zjarret, Australia urdhëron 30 mijë njerëz të evakuohen për shkak të përhapjes së flakëve

28/02/2024 10:04

Zjarrfikësit në Australi po luftojnë me një zjarr të madh që ka detyruar evakuimin e dhjetëra mijëra njerëzve.

Ky zjarr i madh është një ndër më të mëdhenjtë dhe më të rrezikshmit që ka patur vendi vitet e fundit. Kushtet e nxehta, të thata dhe me erë kanë krijuar “rreziqe ekstreme deri në katastrofike nga zjarri” në pjesë të Viktorias dhe Australisë Jugore, sipas Byrosë së Meteorologjisë të Australisë.

Në rajon parashikohen edhe stuhi të forta, të cilat sjellin kërcënimin e vetëtimave të thata,  goditjeve që ndodhin gjatë një stuhie ku shiu avullon para se të bjerë në tokë. Rreth 30,000 njerëz ishin urdhëruar të evakuonin pjesë të Viktorias para mesditës së së mërkurës, kur autoritetet paralajmëruan se do të ishte tepër vonë për t’u larguar. Temperaturat po rriten me shpejtësi në intervalin 40°C me erërat që arrijnë shpejtësinë 60 deri në 70 kilometra në orë sipas një përditësimi nga Jason Heffernan, zyrtari kryesor në Autoritetin e Zjarrfikësve të Viktorias (CFA).

“Rreziqet ekstreme nga zjarri po realizohen, dhe në fakt ne po shohim aktualisht kushte katastrofike në Casterdon, Hamilton dhe Kanagulk në rrethin e motit Wimmera,” tha ai.

“Sistemi frontal që kalon nëpër shtet është ngadalësuar. Pra, ne do t’i shohim këto erëra dhe këto temperatura të qëndrojnë përreth për pak më gjatë se sa pritej. Dhe nuk pres që ky ndryshim të vijë përmes Metropolit Melburn tani deri në orën 9 deri në 10 të mbrëmjes së sotme.”

Zjarrfikësit po luftojnë me zjarrin që filloi të enjten e kaluar në qytetin rural të Bayindeen, rreth 190 kilometra (118 milje) në perëndim të Melburnit, dhe nuk është ende nën kontroll, sipas departamentit të urgjencës të shtetit. Gjashtë shtëpi janë shkatërruar tashmë dhe autoritetet kanë frikë se kushtet e erës dhe të thatit mund të ndezin flakët pranë zonave të banuara me densitet të lartë. Një vlerësim “ekstrem” i zjarrit është lëshuar për pjesë të mëdha të Viktorias, ndërsa rajonit perëndimor të shtetit Wimmera iu dha një rrezik “katastrofik”, që do të thotë se nëse zjarret fillojnë, ato do të jenë të pakontrollueshme sipas Byrosë së Meteorologjisë.

Më shumë se 100 pyje shtetërore janë mbyllur, tha Menaxhimi i Zjarrit të Pyjeve të Viktoria në platformën sociale X. Dhjetëra shkolla dhe qendra të kujdesit për fëmijët janë mbyllur gjithashtu. Zjarret vijnë më shumë se katër vjet që kur flakët shkatërruan zona të gjera të Australisë juglindore, duke vrarë 33 në mbarë vendin, në atë që është quajtur zjarret e verës së zezë të 2019-2020. Shteti i Viktorias vuajti jashtëzakonisht shumë nga zjarret, të cilat shpërthyen për më shumë se 90 ditë dhe dogjën më shumë se 1.5 milion hektarë tokë, shumica e të cilave ishin pyje, parqe dhe plantacione që mbulonin habitatet kritike të kafshëve. Më shumë se 400 shtëpi u shkatërruan dhe 6,800 bagëti u vranë në katastrofën që shkaktoi miliarda dollarë dëme ekonomike në Viktoria.

Top Channel