“Moska duhet mposhtur”, Macron shokoi me deklaratën e tij, Stoltenberg: NATO nuk ka plane të dërgojë trupa luftarake në Ukrainë

27/02/2024 13:21

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha për Associated Press se aleanca ushtarake nuk ka plane të dërgojë trupa luftarake në Ukrainë.

Stoltenberg tha se “aleatët e NATO-s po ofrojnë mbështetje të paprecedentë për Ukrainën.

“Ne e kemi bërë këtë që nga viti 2014 dhe jemi rritur pas pushtimit në shkallë të gjerë. Por nuk ka plane për trupat luftarake të NATO-s në terren në Ukrainë”, u shpreh ai.

Përpara një udhëtimi në Paris të hënën, ku zyrtarë të lartë nga mbi 20 vende diskutuan opsionet për të rritur ndihmën për Ukrainën, kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, tha se disa po peshojnë nëse do të arrijnë marrëveshje dypalëshe për të dërguar trupa në Ukrainë për ta ndihmuar atë të përballojë jashtë pushtimit rus në shkallë të plotë.

Fico tha se qeveria e tij nuk po planifikon të propozojë dërgimin e ushtarëve sllovak, por nuk dha detaje se cilat vende mund të konsiderojnë marrëveshje të tilla, apo çfarë do të bëjnë trupat në Ukrainë.

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha të hënën se ai refuzoi të përjashtonte dërgimin e trupave tokësore në Ukrainë, megjithëse tha se nuk ekzistonte konsensus për këtë hap.

Top Channel