Presidenti izraelit lutet për ndihmë nga Emiratet e Bashkuara Arabe në sigurimin e pengjeve

30/11/2023 22:58

Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog i ka bërë një lutje personale kreut të Emirateve të Bashkuara Arabe për të ndihmuar në negociata, me qëllim lirimin e sa më shumë pengjeve nga Gaza. 

Presidenca izraelite njofton se kërkesa e Herzog erdhi gjatë një takimi bilateral me Sheikh Mohamed në Dubai më herët gjatë ditës së sotme.

“Presidenti i bëri thirrje mikut të tij Sheikh Mohamed bin Zayed al Nahyan që të përdorte influencën e tij politike për të promovuar dhe përshpejtuar kthimin në shtëpi të pengjeve”, thuhet në deklaratë.

Ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe nuk janë të përfshira drejtpërdrejt në diskutime, shteti tjetër i Gjirit, Katari dhe Egjipti kanë ndërmjetësuar mes Izraelit dhe Hamasit për lirimin e pengjeve.

Z. Herzog ishte në Dubai për të marrë pjesë në samitin e klimës COP28.

Top Channel