Më shumë se 10,000 njerëz janë vrarë në Gaza që kur Izraeli nisi ofensivën e tij ushtarake një muaj më parë, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në Ramallah.

Izraeli i shpalli luftë Hamasit pasi grupi militant islamik filloi një sulm brutal më 7 tetor, duke vrarë 1,400 në Izrael dhe duke rrëmbyer më shumë se 240 të tjerë.

Izraeli u hakmor duke nisur një ofensivë ajrore dhe tokësore në Gaza, duke u zotuar të eliminonte grupin militant.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë të hënën se kanë goditur qindra objektiva të Hamasit dhe kanë marrë kontrollin e një kompleksi ushtarak në Gaza gjatë 24 orëve të fundit.

Brenda zonës së konfliktit, shërbimet e komunikimit po rikthehen ngadalë në disa pjesë të Gazës pas një ndërprerjeje në fundjavë.

Mesatarisht, rreth  30 kamionë që transportonin ndihma humanitare  kanë kaluar nëpër kufi çdo ditë, tha Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze në Ramallah. Megjithatë, kjo ende nuk përfshin furnizimet me karburant.

IDF tha se goditi më shumë se  450 objektiva të Hamasit dhe pushtoi territore shtesë brenda Gazës ditën e fundit, duke përfshirë një kompleks ushtarak.

Zëdhënësi i IDF-së Nënkolonel Peter Lerner tha se forcat po  lëvizin drejt qytetit të Gazës. Një tjetër zëdhënës, adm. Daniel Hagari, tha të dielën se trupat izraelite e kanë ndarë Gazën në dy territore,  në veri dhe në jug.

Më shumë se 70% e të vrarëve në Gaza gjatë muajit të kaluar ishin fëmijë, gra dhe të moshuar, ndërsa rreth 24,000 njerëz janë plagosur, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në Ramallah.

Shefi i Ndihmës së Kombeve të Bashkuara, Martin Griffiths tha se numri i të vdekurve “kundërshton njerëzimin”.

Shërbimet e komunikimit po kthehen ngadalë në disa pjesë pasi u ndërprenë në të gjithë zonën.

Disa palestinez të plagosur mbërritën në Egjipt për t’u trajtuar, përmes pikës kufitare Rafah të hënën, sipas një zyrtari egjiptian. Kjo e çon numrin e përgjithshëm të palestinezëve të plagosur të transferuar në Egjipt në 101, sipas një raporti të CNN.

Kalimi u rihap të hënën pasi u mbyll përkohësisht gjatë fundjavës pas një  sulmi ajror izraelit që goditi  një ambulancë të Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës.

Krerët e  18 agjencive të Kombeve të Bashkuara  dhe organizatave të mëdha të ndihmës lëshuan një  deklaratë të rrallë të përbashkët  të dielën duke bërë thirrje për një “armëpushim të menjëhershëm humanitar” në Izrael dhe territoret palestineze. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së,  Antonio Guterres  e përsëriti këtë thirrje  të hënën. Në një sesion privat të hënën, Këshilli i Sigurimit i OKB-së nuk arriti të arrijë një konsensus mbi një projekt-rezolutë që synonte ndalimin e konfliktit.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken  pohoi se ai bëri përparim në objektivat që kishte vendosur për një udhëtim të stuhishëm në Lindjen e Mesme ndërsa u nis me pak rezultate të prekshme për të treguar për një  mori takimesh me liderët rajonalë. Prioritetet e Blinken u përqendruan në nevojën për të mbrojtur civilët dhe për të rritur ndihmën humanitare, duke bërë presion për lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi dhe parandalimin e zgjerimit të konfliktit.

Top Channel