Të gatshëm për luftë kundër Rusisë, Ukraina zbulon robotët e rinj luftarak ‘kamikazë’

29/08/2023 16:39

Ukraina po punon në krijimin e një “ushtrie robotësh”, për të rritur radhët e automjeteve të saj pa pilot të vendosura përgjatë vijës së frontit kundër forcave ruse.

Testet janë kryer në 25 robotë të prodhimit ukrainas të projektuar për ushtrinë, shkroi ministri i transformimit dixhital të vendit, Mykhailo Fedorov, në një postim në X, i njohur më parë si Twitter, të hënën.

Robotët variojnë “deri te robotët kamikazë”, shtoi ai, duke thënë: “Teknologjitë dhe risitë janë çelësi i fitores sonë”.

Ukraina ka investuar shumë në teknologjinë pa pilot që bëhen shpesh titujt kryesorë të gazetave teksa synojnë asetet ruse në Detin e Zi, si dhe godasin vetë Moskën.

Dhe ekspertët thonë se lufta në Ukrainë ka shkaktuar një rritje të paprecedentë në zhvillimin e teknologjisë pa pilot, me forma të reja të automjeteve pa ekuipazh që shfaqen vazhdimisht dhe evoluojnë ndërsa lufta vazhdon.

Top Channel