Zjarret në Hawai/ Më shumë se 1000 persona janë ende të zhdukur, ekipet e shpëtimit gjejnë vetëm eshtra

23/08/2023 18:00

Më shumë se 1000 njerëz mbeten ende të pagjetur pas një zjarri që shpërtheu në qytetin Havai të Lahaina dy javë më parë, thanë zyrtarët.

Autoritetet tani pritet të bëjnë publike një listë të të zhdukurve në ditët në vijim në përpjekje për të ngushtuar kërkimin.

Disa ekipe kërkimi duke gërmuar rrënojat po gjejnë vetëm eshtra ose pjesë trupash, gjë që e vështirëson detyrën.

Numri zyrtar i të vdekurve është 115.

Zjarret shkatërruan pjesën më të madhe të qytetit historik Maui të Lahaina më 8 gusht dhe zjarret konsiderohen tani fatkeqësia më e keqe natyrore në historinë e shtetit të Hawait.

Janë gjetur afërsisht 1,400 nga 2,500 personat që fillimisht u raportuan të pagjetur. Por numri i saktë i të zhdukurve ka qenë një shifër e vështirë për zyrtarët.

Zyrtarët nuk kanë qenë në gjendje të vlerësojnë se sa nga mbi 1000 të zhdukurit supozohen të vdekur.

Ekipet e kërkimit me qen kanë pastruar zonën e djegur për mbetjet njerëzore. Nxehtësia e egër nga zjarri, mjaftueshëm e lartë për të shkrirë kamionët e zjarrfikësve, e ka bërë detyrën të komplikuar pasi disa nga ekipet e kërkimit.

Autoritetet u kanë kërkuar anëtarëve të familjes të japin ADN-në për të ndihmuar në identifikimin e viktimave.

Të paktën 104 mostra referencë të ADN-së janë mbledhur deri më tani.

Zyrtarët kanë identifikuar publikisht 13 persona që vdiqën nga flakët. 

Top Channel