Sulme të tjera në Ukrainë, dronët synojnë magazinat e grurit në Odesa pranë kufirit me Rumaninë

02/08/2023 16:59

Një sulm rus me dron ka goditur objektet e portit ukrainas në Izmail në lumin Danub, një distancë e shkurtër nga shteti anëtar i NATO-s, Rumania.

Një magazinë drithërash, një ndërtesë dhe një ashensor për ngarkimin e drithërave janë dëmtuar të gjitha.

Rusia filloi të shënjestronte portet e Ukrainës pasi braktisi një marrëveshje të OKB-së që u mundësoi të dy vendeve të eksportonin drithër në mënyrë të sigurt përtej Detit të Zi.

Një zjarr i madh shpërtheu nga zona e portit të Izmail herët të mërkurën.

Videoja e filmuar nga ana rumune e Danubit afërsisht 3 km larg, tregoi shtrirjen e zjarrit.

Presidenti rumun Klaus Iohannis dënoi sulmet e vazhdueshme të Rusisë ndaj infrastrukturës ukrainase “në afërsi të Rumanisë” si të papranueshme.

Udhëheqësi rajonal i Odesa-s, Oleh Kiper tha se shërbimet e urgjencës po punonin në vendin e sulmit të fundit rus dhe nuk kishte raportime për ndonjë viktimë.

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se “për fat të keq ka pasur dëme” – dhe shefi i rajonit postoi disa imazhe në mediat sociale që tregonin se disa struktura ishin goditur.

Zyrtarët thanë se prokurori i qarkut Izmail kishte nisur një hetim për një terminal mallrash, një magazinë dhe një ashensor që ishin të gjitha të dëmtuara, pa detajuar saktësisht se ku në rajonin e Odesës.

Ukraina është një nga eksportuesit kryesorë në botë të grurit dhe misrit.

Javën e kaluar dronët rusë sulmuan gjithashtu magazinat e grurit në Reni, më tej në lumin Danub dhe gjithashtu pranë territorit rumun.

Presidenti Iohannis tha të mërkurën se sulmet aq afër Rumanisë ishin krime lufte që ndikuan më tej në “kapacitetin e Ukrainës për të transferuar produktet e saj ushqimore drejt atyre në nevojë në botë”.

Rusia kishte sulmuar më herët portet e mëdha të Detit të Zi të Odesa dhe Chornomorsk, ku autoritetet thanë se 60,000 tonë drithëra u shkatërruan.

Presidenti rus Vladimir Putin është akuzuar nga Perëndimi për “armatim” të ushqimit. Por në një telefonatë me presidentin e Turqisë të mërkurën ai theksoi se nuk do të kthehet në marrëveshjen e OKB-së derisa të garantohen eksportet ruse të grurit dhe plehrave.

Top Channel