Humbën jetën pas një feste në Greqi, nis hetimi për pijet që konsuamuan dy studentet irlandezë

04/07/2023 17:26

Qindra studentë irlandezë udhëtuan drejt Greqisë në ishullin Ios për të festuar diplomimin e tyre.

Por jo çdo gjë ka shkuar si ata dëshironin. Dy studentë nga e njëjta shkollë kanë humbur jetën. Andrew O’Donnell, 18 vjeç, besohet se ka rënë dhe ka goditur kokën ndërsa po ecte në shtëpi përgjatë shkëmbinjve në ishullin Ios.

“Ai duhet të ketë marrë një rrugë të gabuar”, tha zëdhënësi i policisë Konstantine Dimoglidou pas vdekjes së tij të papritur në orët e para të së shtunës.

Disa orë më vonë, shoku i klasës i Andrew, Max Wall, 18 vjeç, ishte duke pritur për një traget në portin e ishullit kur ai u rrëzua. Ai u dërgua me urgjencë në një qendër shëndetësore lokale, por nuk mundi të shpëtohej.

Max kishte pësuar më parë një operacion në zemër dhe thuhet se u shqetësua kur dëgjoi lajmin tragjik për Andreë.

Brigadieri Thanos Loukas tha: Max u gjet shumë afër vendit ku po qëndronte. Ne kemi dëgjuar që atëherë ai kishte një histori të problemeve me zemrën, por përgjigjet qëndrojnë në autopsi. Shkaku i vdekjes në të dyja rastet do të bëhet më i qartë pasi të kryhen.

Një tjetër oficer policie në ishull shtoi: Max u rrëzua kur dëgjoi se çfarë kishte ndodhur. Ngjarja është si një tragjedi e lashtë greke. I gjithë ishulli është në shok.

Drejtori i shkollës Tim Kelleher tha: Të gjithë studentët duan të largohen. Ata janë të traumatizuar dhe dua të kthehen në shtëpi.

“Dublini i Jugut është një famulli e vogël, të gjitha shkollat njihen me njëra-tjetrën, luajnë kundër njëra-tjetrës, janë miq me njëri-tjetrin, ka vëllezër e motra dhe miq më të mëdhenj në të gjithë zonën që janë të shkatërruar për humbjen e këtyre dy studentëve. Kur ndodh diçka e tillë ka shumë frikë dhe prindërit janë në panik. Djemtë që ishin me Andrew dhe Max janë të traumatizuar. Ata thjesht duan të kthehen në shtëpi dhe do të jenë të gjithë në shtëpi në 48 orët e ardhshme.

Prindërit e Andrew O’Donnell dhe Max Wall , të cilët i dërguan fëmijët e tyre për të kaluar pushimet në ishullin grek, nxituan në Ios dhe morën trupat e fëmijëve të tyre nga Qendra Shëndetësore e ishullit për t’i transportuar në Pire.

Në mjekësinë ligjore të Pireut do të kryhet autopsia e të rinjve, e cila pritet të zbardhë shkaqet e vdekjes së dy djemve.

Policia po kryen dy hetime paralele, ndërsa orët e fundit në Ios kanë mbërritur dy hetues të policisë irlandeze për të ndihmuar në hetimet dhe për të ndihmuar në komunikimin me zyrtarë dhe familjarë irlandezë.

Sipas informacioneve, policia greke po heton nëse pijet që kanë konsumuar dy studentëve irlandezë që vdiqën pas një feste në ishullin Ios, janë të falsifikuar. Trupat e dy djemve pritet të riatdhesohen brenda ditëve në vijim.

Top Channel