Ekskluzive/ Arrestohet për korrupsion ish-kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, arrest shtëpie për vajzën në video

24/06/2023 18:31

Ish-kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici është arrestuar pasditen e kësaj të shtune.

Burime të gazetares Anila Hoxha thonë se policia e ka prangosur Gjicin ndërsa ndodhej në një lokal poshtë banesës së tij, duke zbatuar kështu një urdhër të Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

Urdhri për ndalim u dha me kërkesë të SPAK pasi ai ishte vënë nën hetim në momentin e publikimit të një videoje intime të ish kryebashkiakut në ambientet e zyrës në bashki.

SPAK ka marrë videon e plotë, ndërsa Gjici dyshohet se po kryente korrupsion me një tender dhe pas verifikimeve edhe në bashkinë e Kukësit, është paraqitur kërkesa për ndalimin e ish kryebashkiakut.

GJKKO vendosi arrest shtëpie për vajzën e përfshirë në video.

Pas publikimit të videos, Safet Gjici dha dorëheqjen nga detyra duke thënë se ishte pre e një kurthi dhe se ishte treguar mendjelehtë ndërsa kishte patur një lidhje intime me vajzën që u shfaq në video.

Pas dorëheqjes qeveria vendosi shkarkimin e Gjicit nga detyra e kryebashkiakut.

Safet Gjici sapo kishte fituar zgjedhjet lokale më 14 maj dhe priste që të rimerrte zyrtarisht detyrën në krye të bashkisë.  Pas shkarkimit nga detyra vendin e tij e ka zënë nënkryetari Granit Gjana.

Top Channel