Qeveria serbe duket se po këshillohet hap pas hapi me Rusinë për situatën në Kosovë dhe rrëmbimin e tre policëve në veri.

Takimet ndërmjet përfaqësuesve të lartë të Serbisë dhe përfaqësuesve diplomatikë të Rusisë janë bërë ditët e fundit gjithnjë e më të shpeshta.

Takimi i fundit me ambasadorin rus në Beograd u mbajt nga ministri aktual i Mbrojtjes, Millosh Vuçeviç, i cili në fund të majit të paktën zyrtarisht mori postin e presidentit të Partisë Progresive Serbe (SNS) në pushtet. Të shtunën, ai falënderoi Bocan Harcenkon për mbështetjen e vazhdueshme që Federata Ruse po jep për ruajtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Serbisë.

Kujtojmë se dy ditë më parë, Vuçiç dhe Ivica Daçiç, ndër të tjera, ishin mysafirë të Botsan-Kharchenko në ambasadën ruse në Beograd me rastin e Ditës së Rusisë.

Gjatë takimit me Botsan-Kharchenko, ministri Vuçevic e informoi ambasadorin rus për “situatën aktuale të sigurisë në Kosovë”.

Ambasadori Botsan-Kharchenko tha se “e vetmja mënyrë për të zgjidhur të gjitha mosmarrëveshjet është de-eskalimi i situatës aktuale dhe zbatimi i marrëveshjeve detyruese ndërkombëtare, duke respektuar të drejtën ndërkombëtare për sa i përket integritetit territorial dhe sovranitetin e Serbisë”.

Një ditë më parë, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Maria Zakharova tha se Rusia po bën thirrje për hapa vendimtarë për të rivendosur dialogun normal ndërmjet Kosovës dhe Serbisë./KosovaPress

Top Channel