Kievi nën breshëri sulmesh me dron, dy herë brenda natës

29/05/2023 09:19

Ukraina është përballur me një valë tjetër sulmesh me dronë dhe raketa gjatë natës, me shumicën e sulmeve ajrore që synojnë Kievin.

Zyrtarët e qytetit thanë se forcat ukrainase shkatërruan më shumë se 40 “objektiva ajrore” mbi kryeqytet.

Nuk pati viktima në Kiev, por rënia e mbetjeve të dronit dëmtoi ndërtesa dhe shkaktoi zjarre.

Shpërthime u raportuan gjithashtu në rajonet Lviv, Odesa, Vinnytsya dhe Khmelnytskyy.

Ky ishte sulmi i 15-të ajror i Rusisë në qytet këtë muaj dhe sulmi i dytë brenda natës me radhë me intensitet të ngjashëm.

Oleksandr Scherba, ambasadori i përgjithshëm në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Ukrainës, i tha BBC-së se ditët e fundit kanë qenë shumë të vështira për banorët e Kievit.

“Pothuajse çdo natë, qiejt duken dhe tingëllojnë si një tjetër episod i “Luftërave të Yjeve”, por ne nuk ndjejmë shumë raketa ruse që godasin objektivat e tyre këtu brenda zonës së qytetit. Dhe kjo është e gjitha falë vendeve të mira, njerëzve të mirë të botës, të cilët na e dhanë këtë mbrojtje ajrore”, tha ai.

Të jetosh në kryeqytet nuk ishte aspak normale për momentin, tha Scherba, duke shtuar se sulmet me dron dhe netët pa gjumë ishin bërë “pjesë e rutinës sonë”.

Të dielën, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky vlerësoi forcat e mbrojtjes ajrore të vendit të tij pasi Kievi pësoi sulmin më të madh me dron që nga fillimi i luftës.

“Ju jeni heronj”, tha Zelensky, pasi komandantët ushtarakë thanë se shumica e të ashtuquajturve dron kamikaze të lëshuar nga Rusia u rrëzuan.

Rusia ka shtuar sulmet e saj ndaj Kievit në javët e fundit, duke kërkuar të mposht mbrojtjen e kryeqytetit.

Sulmi brenda natës së së shtunës erdhi ndërsa njerëzit e kryeqytetit përgatiteshin për të festuar Ditën e Kievit, përvjetorin e themelimit të qytetit.

Në një demonstrim të jashtëzakonshëm të qëndrueshmërisë, njerëzit shkuan në parqe, bare dhe restorante në kryeqytet për të festuar festën.

Në sulmet e saj të fundit, Rusia – e cila filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë në shkurt 2022 – ka përdorur drone kamikaze, si dhe një sërë raketash lundrimi dhe balistike.

Analistët thonë se Moska po kërkon të shterojë dhe dëmtojë mbrojtjen ajrore të Ukrainës përpara kundërsulmimit të saj të shumëpritur.

Të shtunën, një nga zyrtarët më të lartë të sigurisë në Ukrainë i tha BBC-së se vendi ishte gati për të nisur një operacion të tillë.

Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të fuqishëm të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, tha se një sulm për të rimarrë territorin nga forcat pushtuese të Presidentit Vladimir Putin mund të fillojë “nesër, pasnesër ose pas një jave”.

Ukraina ka planifikuar një kundërsulm prej muajsh. Por ajo ka kërkuar sa më shumë kohë të jetë e mundur për të trajnuar trupat dhe për të marrë pajisje ushtarake nga aleatët perëndimorë.=

Ndërkohë, forcat ruse kanë përgatitur mbrojtjen e tyre në rajonet e pushtuara të Ukrainës juglindore.

Top Channel