Fundoset një varkë me turistë në liqenin Maggiore të Italisë, humbin jetën katër prej tyre

29/05/2023 09:30

Të paktën katër persona kanë vdekur pasi një varkë me më shumë se 20 pasagjerë, përfshirë turistë, u mbyt nga erërat e forta në liqenin Maggiore në veri të Italisë, thonë mediat lokale.

Pak më parë u gjet edhe personi i fundit i zhdukur.

Varka u përmbys mbrëmjen e së dielës mes qyteteve Sesto Calende dhe Arona, thonë mediat italiane.

Shërbimi zjarrfikës i Italisë tha se 19 persona ishin të sigurt, por kërkimi i tyre vazhdoi për të zhdukurit.

Pesë persona u dërguan në spital pasi u shpëtuan. Varka ishte e gjatë 16 metra dhe ishte e mbushur me turistë. Raporte të pakonfirmuara në mediat italiane thonë se pasagjerët e anijes ishin britanikë, italianë dhe izraelitë.

Attilio Fontana, president i rajonit të Lombardisë, tha se “incidenti shumë i rëndë” ishte për shkak të motit të keq.

Sipas mediave italiane, varka mbante rreth 25 persona të cilët po festonin ditëlindjen kur një stuhi u zhvillua mbi liqen, e cila më vonë u shndërrua në një “uragan të vogël”. Varka u përmbys dhe u fundos menjëherë më pas.

Të gjithë në bord përfunduan në ujë – por shumë nga pasagjerët notuan në breg ose u shpëtuan nga varka të tjera.

Zhytësit e shpëtimit dhe një helikopter u përpoqën për të ndihmuar në kërkim, në skajin jugor të liqenit dhe disa ambulanca dhe një ambulancë ajrore ndoqën vendin e ngjarjes.

Një video e shpërndarë nga zjarrfikësit tregoi karrige dhe mbeturina të tjera që notonin në ujërat e rrëmujshme.

Liqeni Maggiore – në anën jugore të Alpeve – ndahet nga Italia dhe Zvicra, dhe është një destinacion popullor për turistët.

Zona ka patur mot të keq gjatë ditës së fundit, me shërbimin meteorologjik të Italisë që ka lëshuar paralajmërime për stuhi.

Top Channel