Vuçi mbron Putinin: Urdhërarresti do të ketë pasoja të këqija politike, do zgjatet më shumë lufta

19/03/2023 16:50

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç thotë se lëshimi i një urdhër-arresti ndërkombëtar për Vladimir Putin “do të ketë pasoja të këqija politike” dhe do të shërbejë vetëm për të zgjatur luftën në Ukrainë.

Presidenti rus u bë objekt i një urdhër-arresti nga Gjykata Ndërkombëtare Kriminale (ICC) të premten për krime të dyshuara lufte.

Por Vuçiç, i cili më parë ka pasur lidhje të ngushta me Putinin dhe ka qenë kundërshtar i zëshëm i gjykatave ndërkombëtare për krimet e luftës, thotë se ishte një vendim i keq.

Ai u tha gazetarëve në Beograd se urdhër-arresti “do të ketë pasoja të këqija politike” dhe tregon se ka një ngurrim të madh për të folur për paqen (dhe) për armëpushimin në Ukrainë.

Pyetja ime është tani që e keni akuzuar për krimet më të mëdha të luftës, me kë do të flisni tani? shtoi zoti Vuçiç.

Presidenti serb tha se nuk ka “nuk ka dyshim” se qëllimi kryesor i ICC është të vështirësojë komunikimin për Putin.

I pyetur nëse lideri rus do të arrestohej nëse do të vizitonte Serbinë, Vuçiç tha se është “një pyetje e kotë” pasi ndërsa lufta vazhdon, “Putini nuk ka ku të shkojë”.

Serbia ka mbajtur një marrëdhënie të ngushtë me Rusinë gjatë gjithë konfliktit dhe është i vetmi shtet evropian që nuk ka vendosur sanksione ndërkombëtare kundër Moskës.

Por ajo po kërkon gjithashtu anëtarësimin në BE dhe dje ra dakord të shkojë drejt një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën pasi refuzoi të njohë shpalljen e pavarësisë së shtetit në vitin 2008 – një refuzim i përbashkët nga zoti Putin.

Top Channel