Kryebashkiaku Veliaj, homazhe në nder të Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu

17/01/2023 13:20

Shqiptarët përkujtojnë sot 555-vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.

Në këtë ditë, edhe Bashkia e Tiranës organizoi homazhe në nder të figurës së Skënderbeut. Kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj ka vendosur një kurorë me lule në nderim të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut, pranë memorialit të tij në Sheshin “Skënderbej”.

“Në 555-vjetorin e vdekjes, nderojmë Heroin Kombëtar, Gjergj Kastrioti SKËNDERBEU! Përulemi me respekt para veprës së tij!”, shkruajti ditën e sotme Veliaj.

Pasi mbrojti lirinë e popullit dhe kombit shqiptar për 25 vjet me radhë Gjergj Kastrioti Skënderbeu vuri themelet shtetit shqiptar në Kuvendin e Lezhës.

Ai vdiq në moshën 63-vjeçare më 17 Janar 1468 në Lezhë.

Top Channel