Shpërndante drogë afër shkollave në zonën e Don Boskos, bie në pranga 30-vjeçari

14/12/2022 11:27

Një 30-vjeçar që shpërndante kanabis në doza, në zonën e Don Boskos dhe në afërsi të shkollave ka rënë në prangat e policisë.

Nën hetim është vënë motra e tij, pasi tentoi të fshihte lëndën narkotike që ai mbante në banesë.

2.5 kg lëndë narkotike një pjesë e saj e ndarë në doza me rreth 250 qese farmaceutike, 3 peshore elektronike dhe 3 aparate celulare janë sekuestruar.

Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve, bazuar dhe në informacionet e siguruara nga inteligjenca informative për një rast të shpërndarjes së lëndëve narkotike, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Location”.  Gjatë operacionit, në zonën e Don Boskos, shërbimet e Policisë kanë lokalizuar dhe ndaluar shtetasin A. K. Gjatë kontrollit fizik dhe kontrollit të ambientit përreth u gjetën disa qese faramaceutike me lëndë të dyshuar narkotike cannabis sativa. Në vijim të operacionit, shërbimet e Policisë kanë ushtruar kontroll në ambientet e brendshme dhe të jashtme të banesës së shtetasit A. K., ku kanë gjetur sasi të ndryshme lënde të dyshuar narkotike cannabis sativa, rreth 250 doza të kësaj lënde narkotike të paketuara me qese farmaceutike, peshore elektronike dhe qese të tjera farmaceutike që do të përdoreshin për ndarjen e lëndës narkotike në doza. Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan në total rreth 2.5 kg lëndë e dyshuar narkotike cannabis sativa, qeset farmaceutike, 3 peshore elektrike dhe 3 aparate celulare.  Në përfundim të veprimeve u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit A. K., 30 vjeç, banues në Tranë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.  Gjithashtu, u referuan materialet në prokurori dhe nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasen Xh. K., 32 vjeçe (motra e të arrestuarit), për veprën penale “Veprime që pengojnë zbulimin e së vertetës“, pasi ka tentuar të fshehë lëndën narkotike që mbante vëllai i saj, në banesë. Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme”, sipas policisë.

FOTO GALERI
2/2

Top Channel