Tufa e deleve filmohen në ecje rrethore për 12 ditë pandalim në Kinë (video-fotot)

19/11/2022 18:30

Dhjetra dele janë filmuar në një ecje misterioze rrethore për 12 ditë radhazi në rajonin qëndror kinez të Mongolisë, në një fenomen të pakuptueshëm nga ekspertët.

Sjellja e çuditshme e regjistruar nga kamerat e sigurisë tregon tufën e madhe që marshojnë “të hipnotizuara” në një formë të përkryer rrethore në fermën e tyre.

Disa prej deleve shihen që ndjekin veprimin nga jashtë grupit, ndërsa të tjera qëndrojnë të palëvizura në qendër të tij.

Video u postua të enjten nga rrjetet shtetërore kineze, ku raportohej se delet ishin të shëndetshme dhe shkaqet e sjelljes mbeten mister.

Pronarja e fermës, e identifikuar si zonja Miao, tha se spektakli kishte nisur vetëm me disa dele, dhe më pas të tjera ishin bashkuar në lëvizjen rrethore.

Delet raportohet se kanë nisur ecjen e tyre prej 4 nëntorit dhe nuk është e qartë nëse do të ndalojnë për të ngrënë ose për të pirë.

Disa kanë spekuluar se sjellja mund të shkaktohet nga një bakter i quajtur Listeriosis që më parë ka shkaktuar prishje të zakoneve të sjelljes te delet, duke i bërë anoreksike, në depresion apo të çorientuara, sipas rrjetit Merck Manual dhe shoqërohet me përkeqësim të shëndetit të kafshëve.

FOTO GALERI
1/3
Dhjetra dele janë filmuar në një ecje misterioze rrethore për 12 ditë radhazi në rajonin qëndror kinez të Mongolisë

Top Channel