‘Festa e të Vdekurve’ kthehet në tmerr pas shpërthimit të pirgut të fishekzjarreve mes njerëzve në Meksikë (fotot)

07/11/2022 16:04

Të paktën 17 njerëz duke përfshirë dhe fëmijë janë plagosur dje për shpërthimit aksidental të një pirgu fishekzjarrësh të përdorur në celebrimet e festës tradicionale të Të Vdekurve në Huejutla, Meksikë.

Pamje shokuese nga vendngjarja tregonin vendin e mbushur me njerëz para shpërthimit të tmerrshëm të zjarrit mes tyre.

Autoritetet thanë se incidenti i të dielës mbrëma la të paktën 17 të plagosur, mes të cilëve dhe dy tra e tre fëmijë.

Pirgut të fishekzjarrëve i ishte vënë zjarri në rrugë dhe shpërtheu më të gjithë forcën duke shpërndarë mes turmës flakë e shkëndija, thanë autoritetet.

Qeveria rajonale e Huejutla tha se rezidentët e fshatit të Tehuetlan po celebronin fundin e ditës tradicionale të ‘Xantolo’, që është varianti vendas i ditës së të vdekurve në Huasteca.

Celebrimet e saj në disa raste zgjasin më shumë se ato normale të 1 e 2 nëntorit.

Incidentet me fishekzjarrë kanë ndodhur dhe herë të tjera në Meksikë, siç ishte në incidentin e shtatorit në kryeqytet kur një peron humbur jetën dhe më shumë se 30 u plagosën në një festival në periferi.

FOTO GALERI
1/5
Të paktën 17 njerëz duke përfshirë dhe fëmijë janë plagosur dje për shpërthimit aksidental të një pirgu fishekzjarrësh të përdorur në celebrimet e festës

Top Channel