SHBA ka lëshuar me sukses një raketë për të kryer gati një duzinë eksperimente me armë hipersonike, tha Pentagoni.

Raketa u nis nga objekti i fluturimit Wallops i NASA-s në Virxhinia dhe vlerësoi komunikimet e armëve, pajisjet e navigimit dhe materialet e avancuara që mund të përballojnë nxehtësinë e një mjedisi hipersonik, sipas Marinës së SHBA.

Sistemet hipersonike fluturojnë me shpejtësi shumë herë më të madhe se shpejtësia e zërit, zakonisht 3500 mph (5633 km/h) ose më shumë.

SHBA, Rusia dhe Kina po zhvillojnë të gjitha armë hipersonike të gjeneratës së ardhshme pasi mund të jetë e vështirë të mbrohen kundër tyre për shkak të shpejtësisë dhe aftësisë së tyre për të ndryshuar trajektoren.

Kremlini ka thënë se ka përdorur raketa hipersonike në luftën në Ukrainë.

Testi i së mërkurës përdori në fakt një raketë tingëlluese më të vogël dhe më të përballueshme për të kryer eksperimentet. Ai synon të vërtetojë aspektet e ardhshme të programit të armëve hipersonike të Amerikës.

Top Channel