Dhuna ndaj protestuesve në Iran/ SHBA vendos sanksione të reja ndaj zyrtarëve iranianë

26/10/2022 16:48

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur ditën e sotme një sërë sanksionesh të reja kundër zyrtarëve iranianë të përfshirë në dhunë ndaj protestuesve në protestat mbarëkombëtare në Iran.

Kjo është përgjigja më e fundit e SHBA-së, ndaj përpjekjeve të Teheranit për të shuar zemërimin e turmës pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini.

Kanë kaluar 40 ditë që nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini më 16 shtator, e cila u vra teksa po mbahej në paraburgim nga policia e vendit.

“Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për të mbështetur popullin iranian dhe për të siguruar që ata që janë përgjegjës për shtypjen brutale të protestave mbarëkombëtare në Iran të mbajnë përgjegjësi. Sot, ne po shpallim një veprim të përbashkët midis Departamentit të Shtetit dhe Thesarit, duke caktuar 14 individë dhe tre subjekte që përdorin pesë autoritete të ndryshme, duke demonstruar përkushtimin tonë për të përdorur të gjitha mjetet e duhura për të mbajtur përgjegjës të gjitha nivelet e qeverisë iraniane“, tha Blinken.

Sanksionet e Departamentit të Thesarit të së mërkurës synojnë komandantin e organizatës së inteligjencës të Gardës Revolucionare Islamike dhe zëvendëskomandantin e IRGC-së për operacionet, si dhe dy zyrtarë në provincën Sistan dhe Baluchistan.

Departamenti i Thesarit sanksionoi gjithashtu shumë zyrtarë të burgjeve iranianë, duke përfshirë Hedayat Farzadi, kujdestarin e burgut famëkeq Evin të Teheranit.

“Përveç sanksioneve në lidhje me goditjet ndaj protestuesve, Departamenti i Thesarit caktoi gjithashtu dy iranianë dhe shkollën që ata themeluan – Ravin Academy – e cila “trajnon individët në sigurinë kibernetike dhe hakerimin”, si dhe kompaninë private të kufizuar Samane Gostar Sahab Pardaz, ” një nga operatorët kryesorë të shërbimeve të filtrimit të mediave sociale në Iran”, tha Departamenti i Thesarit.

“Hakerët e trajnuar në Akademinë Ravin janë përfshirë në ndërprerjen e drejtpërdrejtë të komunikimit të atyre që protestojnë kundër regjimit iranian,” tha Blinken.

“Departamenti i Shtetit sanksionoi komandantin dhe shefin iranian të policisë në provincën Isfahan, Mohammed Reza Mirheydary… për përfshirjen e tij në shkelje të rënda të të drejtave të njeriut, përkatësisht trajtimin ose dënimin mizor, çnjerëzor ose poshtërues të protestuesve paqësorë gjatë protestave të nëntorit 2021 në Isfahan. , Iran. Si rezultat i veprimit të sotëm, Mirheydary nuk ka të drejtë të hyjë në Shtetet e Bashkuara”, tha Blinken.

Diplomati më i lartë amerikan njoftoi gjithashtu se SHBA po vendos sanksione “për dy individë dhe një entitet të implikuar në vrasje jashtëgjyqësore, tortura ose shkelje të tjera të rënda të të drejtave të njeriut të njohura ndërkombëtarisht të kryera kundër individëve në Iran” – Burgu Bushehr, i cili ” raportohet se ka qenë vend i disa abuzimeve të të drejtave të njeriut”, Mohammed Reza Ostad, “gardiani i atij objekti ndërkohë që aty ndodhën shkelje të rënda të të drejtave të njeriut;” dhe Mohammed Reza Mirheydary, “komandant dhe shef i forcës policore në provincën Isfahan”.

SHBA-ja javë më parë vendosi sanksione ndaj zyrtarëve të Iranit, pasi organizuan sulm kibernetik ndaj sistemin TIMS në Shqipëri.

Burimi: CNN

Top Channel