“Ne nuk ndalemi”/ Basketbollistja lihet në burg, Biden: SHBA është në kontakt të vazhdueshëm me Rusinë

25/10/2022 21:52

Presidenti Joe Biden deklaroi se Shtetet e Bashkuara janë në kontakt të vazhdueshëm me Rusinë në një përpjekje për të kthyer Brittney Griner dhe amerikanët e tjerë të arrestuar gabimisht në vendin e tyre.

Ai pranoi se përgjigja nuk ka qenë shumë “pozitive”, por kjo gjë nuk do t’i ndalojë të vazhdojnë përpjekjet.

“Ne jemi në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet ruse për të nxjerrë Brittany dhe të tjerët. Deri më tani nuk jemi takuar me shumë përgjigje pozitive. Por ne nuk po ndalemi”, tha Presidenti.

Siç raportoi CNN , një gjykatës në Rusi e la në fuqi vendimin e Griner , duke mbështetur dënimin e yllit të basketbollit amerikan për akuzat e kontrabandës së drogës dhe duke ulur vetëm pak dënimin e saj me 9 vjet burg.

Dënimi i Griner do të modifikohet për të llogaritur kohën që ajo kaloi në paraburgim pas arrestimit të saj më 17 shkurt në një aeroport të Moskës. Deri më tani nuk është e qartë se sa do të ulte dënimi.

Biden nuk përmendi emra të tjerë amerikanë të arrestuar gabimisht, megjithëse Departamenti i Shtetit tha këtë të martë se po angazhohej me autoritetet ruse për lirimin e Griner dhe Paul Whelan, një ish-marinist që u ndalua në një hotel në Moskë në dhjetor 2018 dhe u arrestua për spiunazh.

Top Channel