Lajmi i fundit
Në vendngjarje ndodhen shërbimet e Policisë, të ambulancës dhe të zjarrfikëses, dhe teknikët të cilët po punojnë për rregullimin e defektit.

Blinken “ultimatum” Serbisë e Kosovës: Jo përshkallëzim, zgjidhni çështjen e targave!

25/10/2022 12:07

Sa më shumë afrohet afati i 31 tetorit, aq më shumë shtohet shqetësimi i ndërkombëtarëve nga një përshkallëzim i ri i situatës në Kosovë.

Së fundi, në çështjen e targave është përfshirë dhe vetë sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, i ka bërë thirrje Prishtinës dhe Beogradit që ta zgjidhin këtë ngërç në mënyrë paqësore.

E përditshmja amerikane ‘The Pavlovic’, kujtoi se javën e kaluar i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe homologu i tij evropian, Miroslav Lajçak zhvilluan bisedime në Kosovë e Serbi, por pa rezultate konkrete.

I pyetur lidhur me mesazhin e Sekretarit Blinken për Prishtinën dhe Beogradin, duke pasur parasysh se afati i 31 tetorit po afrohet me shpejtësi për ndërmjetësimin e marrëveshjes për targat, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, rikonfirmoi mbështetjen amerikane për bisedimet dypalëshe. “Mesazhi ynë për këtë ka qenë konsistent. Ne e mbështesim plotësisht dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, u shpreh Price.

Ai nënvizoi se Blinken ka folur si me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ashtu edhe me presidenti serb Aleksandar Vuçiç e ka kërkuar nga të dy një angazhim të vazhdueshëm për të siguruar paqe dhe stabilitet.

Kjo është arsyeja përse Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit Gabel Escobar, ishte në Prishtinë dhe Beograd për të mbështetur këtë proces. Siç e dini, edhe vetë Sekretari ka qenë thellësisht i angazhuar për këtë. Ai foli me presidentin serb Vuçic dhe kryeministrin e Kosovës Kurti në fillim të këtij muaji, më 11 tetor, besoj se ishte. Ai nënvizoi mbështetjen tonë për dialogun Kosovë-Serbi të lehtësuar nga BE-ja. dhe kërkoi angazhim të vazhdueshëm konstruktiv për të siguruar paqe e stabilitet në mbarë rajonin”– u shpreh Ned Price.

Price shtoi se ekziston shpresa që marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë mund të arrihet vërtet, dhe kjo, brenda një periudhe jo më të papërcaktuar.

Top Channel