Autoritetet ukrainase janë përpjekur të shuajnë frikën e publikut për përdorimin e dronëve të prodhuar nga Irani nga Rusia, duke pretenduar se ka sukses në rritje në rrëzimin e tyre.

Qytetet anembanë vendit janë duke u tronditur nga sulmet e përsëritura ruse në rrjetet e energjisë, duke përdorur si raketa ashtu edhe dron.

Publikut i është kërkuar të kursejë energjinë elektrike dhe shumë zona kanë përjetuar ndërprerje.

Shefi i spiunazhit ushtarak të Ukrainës Kyrylo Budanov thotë se ushtria ka rrëzuar më shumë se dy të tretat e rreth 330 dronëve Shahed që Rusia ka gjuajtur deri të shtunën.

Terrori me përdorimin e “Shaheds” në fakt mund të zgjasë për një kohë të gjatë,” u citua ai të thoshte nga gazeta Ukrainska Pravda.

“Mbrojtja ajrore në thelb po përballet, 70% janë rrëzuar”, shtoi ai.

Top Channel