Marrja adekuate e ujit është thelbësore për t’u ndjerë mirë dhe për të funksionuar mirë.

Duke marrë parasysh që trupi i njeriut përbëhet mesatarisht nga 60 për qind ujë, ai kërkon marrjen e ujit për të funksionuar siç duhet.

Ka shumë arsye pse marrja e ujit është vendimtare, përfshirë pastrimin e trupit nga mbeturinat dhe toksina, rregullimin e temperaturës së trupit dhe përmirësimin e shëndetit të organeve, thotë mjekja Tamika Henry.

Gjatë ditës, ne përdorim dhe humbasim shumë ujë në mënyrë natyrale – djersijmë, urinojmë, nxjerrim frymë dhe nuk mund ta prodhojmë vetë.

Ne mbështetemi në burime të jashtme për të hidratuar veten. Kur humbim më shumë ujë sesa marrim, ne hyjmë në një gjendje dehidrimi.

“Nëse jeni të etur, me siguri tashmë jeni pak i dehidratuar”, thotë Henry.

Edhe pse etja është shenja më e zakonshme e dehidrimit, ka shumë shenja të tjera, më pak të dukshme që tregojnë se keni mungesë uji në trupin tuaj, shkruan Real Simple.

1. Keni erë të keqe

Era e keqe e gojës ka shumë shkaqe, duke përfshirë dehidratimin. Pse? Sepse pështyma ka veti antibakteriale, dhe prodhimi i pështymës kërkon ujë. Kur jeni të dehidratuar, prodhimi i pështymës zvogëlohet pasi trupi juaj duhet të kryejë klasifikimin e hidratimit dhe të devijojë lëngjet në zona me prioritet më të lartë.

“Aftësia për të luftuar bakteret e erës së keqe mund të mos jetë efektive kur jeni të dehidratuar, duke shkaktuar erën e keqe të gojës”, shpjegon mjekja Shyamala Vishnumohan.

2. Ndiheni të uritur

Në fillim duhet thënë se ndoshta jeni vërtet të uritur dhe në atë rast duhet të hani. Por ka raste kur ndiheni të uritur dhe vini re nevojën për një lloj të caktuar ushqimi, veçanërisht ushqim të kripur, sepse keni etje, thotë Henry.

Është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje asaj që trupi juaj po ju thotë dhe të mësoni ndryshimin, jo sepse nuk duhet, por sepse trupi juaj po përpiqet t’ju tregojë se keni nevojë për ujë.

Herën tjetër që do të ndiheni të uritur dhe nuk jeni të sigurt pse, ose sapo keni ngrënë ose zakonisht nuk jeni të uritur në atë kohë – pyesni veten “a jam i dehidratuar?”

Në këtë rast, pini një gotë ujë dhe prisni 15 minuta. “Shumicën e kohës, njerëzit janë të etur dhe nuk kanë nevojë reale për të ngrënë,” shpjegon Henry.

3. Koka ju pulson

Nuk ka shpjegim të saktë se përse dhimbja e kokës shoqërohet me dehidratim, por ekspertët kanë disa supozime.

“Një teori e punës përfshin receptorët e dhimbjes në tru që janë të lidhur me meningjit, shtresat e membranave që mbrojnë trurin dhe palcën kurrizore,” thotë Henry.

Dehidratimi mund të shkaktojë lëvizjen e lëngjeve nga truri, duke ushtruar presion mbi meningjit, duke rezultuar në stimulimin e receptorëve të dhimbjes. Kjo dhimbje koke është një shenjë e mundshme që ju keni qenë pa ujë për një kohë të gjatë.

4. Nuk jeni të fokusuar

Nëse keni probleme me përqendrimin, mund të jetë e mençur të pini pak ujë.

“Dehidratimi mund të çojë në një aftësi të reduktuar për t’u fokusuar, duke shkaktuar probleme afatshkurtra në kryerjen e detyrave që lidhen me aftësitë motorike”, shpjegon Henry.

Edhe dehidrimi i lehtë mund të shkaktojë dëmtime njohëse, prandaj mjekët rekomandojnë vendosjen e alarmeve gjatë ditës për t’ju kujtuar të pini ujë.

5. Kapsllëk

Kapsllëku është më i keqi. Është përcaktuar si më pak se tre lëvizje të zorrëve në javë dhe është e zakonshme tek amerikanët – rreth 16 nga 100 të rritur kanë simptoma të kapsllëkut, sipas Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve Digjestive dhe Veshkave. Një nga shkaqet e kapsllëkut mund të jetë dehidrimi. Uji ndihmon tretjen, thotë Henry.

6. Jini të inatosur

Ndërsa mungesa e gjumit është më shpesh përgjegjëse për humorin e keq, dehidrimi gjithashtu mund të luajë një rol të rëndësishëm për t’ju bërë të ndiheni keq. Ndiheni nervoz, të paduruar dhe të mërzitur?

“Dehidratimi mund të shkaktojë efekte neurologjike që çojnë në acarim”, thotë Henry. Herë të tjera që shqetësoheni për partnerin dhe fëmijët tuaj, mund të ketë më pak të bëjë me sjelljen e tyre dhe më shumë me nevojën e trupit tuaj për ujë.

7. Lëkura juaj është më pak elastike

Ndërsa lëkura e thatë nuk është domosdo një shenjë e niveleve të hidratimit, elasticiteti i lëkurës është.

A e keni shtrënguar ndonjëherë krahun për të parë nëse lëkura do të rikthehej në vend?

Nëse nuk kthehet, është një mënyrë shumë efektive për të kontrolluar nëse jeni të dehidratuar, thotë Vishnumohan.

Kur jeni të dehidratuar, lëkura juaj humbet elasticitetin që i nevojitet për t’u kthyer menjëherë në vend.

Top Channel