Deputeti Erion Braçe ka reaguar në lidhje me situatën e zjarreve në vendin tonë, ndërsa prej javësh tashmë po përballemi me vatra nga veriu në jug.

Ai thotë se në shtator do të paraqesë në Kuvend ligj për ndalimin e djegies së tokës përmes zjarrvënies së qëllimshme.

Postimi i plotë i Braçes:

SHIHENI;
KESHTU DIGJET TOKA!

Duket si TOKA E ZJARREVE!

TOKA NUK DUHET TE DIGJET ME;
DUHET NDALUAR!

Ne shtator do paraqes ne KUVEND,
LIGJ PER NDALIMIN E DJEGIES SE TOKES PERMES ZJARRVENIES SE QELLIMSHME!

Nje perpjekje qofte edhe kaq,
per te ndalur djegien e ketij vendi!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Erion Braçe (@erionbrace)

Aktualisht janë katër vatra aktive në vend, në Shetaj të Durrësit,  Mal Bardhë të Kurbinit, Sojnik të Gramshit dhe Prongji të Gjirokastrës.

Top Channel