Ukraina: Të paktën 340 fëmijë të vrarë në luftë nga bombardimet ruse

06/07/2022 14:22

Rreth 346 fëmijë janë vrarë si rezultat i bombardimeve ruse të Ukrainës, sipas Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm.

Aty thuhet se deri në mëngjesin e sotëm, rreth 991 fëmijë janë dëmtuar në vend si pasojë e luftës, e cila shpërtheu në fund të shkurtit.

Prej tyre, 346 u vranë dhe rreth 645 u plagosën.

Megjithatë, prokurorët theksuan se “këto shifra nuk janë përfundimtare”. Shumica e viktimave u konstatuan në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore, ku 346 u vranë ose u plagosën.

Në Kharkiv, në verilindje, ky numër ishte 186, dhe në Kiev ishte 116.

Një numër i madh viktimash u vunë re gjithashtu në Chernihiv, Luhansk, Mykolaiv, Kherson dhe Zaporizhia.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel