Ushtria e Ukrainës konfirmon: Qyteti lindor i Lysychansk është në duart e forcave ruse

03/07/2022 21:17

Ushtria e Ukrainës ka konfirmuar se qyteti lindor i Lysychansk ka rënë në duart e forcave ruse.

“Pas luftimeve të rënda për Lysychansk, forcat mbrojtëse të Ukrainës u detyruan të tërhiqen nga pozicionet dhe linjat e tyre të okupuara”, tha shtabi i përgjithshëm i ushtrisë.

Më herët ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu, tha se forcat e tij kishin kapur Lysychansk dhe kishin marrë kontrollin e plotë të rajonit të Luhansk.

Shtabi i përgjithshëm tha se për të ruajtur jetën e mbrojtësve ukrainas, u mor një vendim për t’u tërhequr. Ai tha se rusët kishin përparësi të shumta në artileri, avionë, fuqi punëtore dhe forca të tjera.

Më herët, kreu i Republikës Çeçene të Rusisë, Ramzan Kadyrov, publikoi një video që tregonte luftëtarët çeçenë në qendër të Lysychansk.

Më në perëndim, qyteti i Slovyansk, i kontrolluar nga Ukraina, u vu nën granatime të rënda, me të paktën gjashtë persona të vrarë.

Pak para se të niste luftën, Presidenti Vladimir Putin njohu të gjithë Luhanskun dhe Donetsk si të pavarur nga Ukraina.

Top Channel