Masakër në Athinë/ Përplasje mes bandave, vriten tre shqiptarë! Zbardhen detajet nga ngjarja e rëndë

03/07/2022 14:00

Një sherr bandash në Greqi u ka marrë jetën tre shqiptarëve.

Ngjarja  nisi në lagjen “Kato Patisia” të Athinës, disa persona të cilët  udhëtonin me një automjet tip “Mercedes” me targa shqiptare, u përplasën me drejtuesin e një motoçiklete, i cili mbeti i plagosur rëndë pasi u qëllua nga drejtuesi i mjetit “Mercedes” Adil Tefa, por gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm ndërroi jetë  në spital.

‘Koka’ e bandës kriminale Adil Tefa

Ishte i ati i drejtuesit të moçikletës,i cili  më pas ndoqi “Mercedesin” me një automjet tip “Audi” dhe qëlloi me  armë duke lënë të vdekur në vend Adil Tefën, i cili është ‘koka’ e bandës në Athinë.

Ndërkohë një tjetër person që ndodhej në makinën tip “Mercedes” tentoi të largohej me vrap, por u përplas nga një automjet që po kalonte rastësisht në rrugë dhe mbeti i plagosur.

Ndërkohë  një tjetër pas tij mundi të dalë nga automjeti dhe nën kërcënimin  e armës grabiti një makinë të markës tip “Toyota”.  Menjëherë  sapo mbërriti në vendngjarje policia nisi të kërkojë “Toyotën” dhe e gjeti atë jashtë një bari në lagjen “Ajos Anargjiros”.

Policia i bëri thirrje të dorëzohet të riut por ai hapi zjarr duke plagosur dy policë.  Prej përleshjes së armatosur mbeti i  vrarë vetë autori.

Ndërsa dy efektivët e policisë që u plagosën po trajtohen jashtë rrezikut në Spitalin e Përgjithshëm Ushtarak të Athinës.

Ngjarja ka shkaktuar panik dhe kaos në dy vendet e përleshjeve të armatosura dhe shumë video e foto po qarkullojnë në mediat sociale.

Hetimet tregojnë se grupi i armatosur është sulmuar në “Kato Patisia” prej rivalëve në momentin që po përgatiste të sulmonte barin në “Ajo Anargjirus”.

Ndërkohë janë bërë të ditura detaje të reja, të cilat bëjnë me dije se gruaja e arrestuar ishte dënuar për prostitucion, ndërsa të gjithë personat e tjerë, si të vrarët, edhe të të arrestuarit edhe ata në kërkim ishin të skeduar për trafik droge. Sherri mes dy grupeve ka nisur në fund të muajit maj, pas një operacioni të policisë të cilën u kapën anëtarët e njërës familje.

Pala tjetër akuzoi se ishin spiunuar prej tyre me qëllim t’ju merrnin zonën në të cilën shisnin lëndët narkotike në qendër të Athinës. Ndaj dhe nisën përballjen. Dikur patën qenë miq, por u prishën për biznesin e drogës.

Organet përkatëse vlerësojnë se bëhet fjalë për përplasje personash të botës së krimit me qëllim larje hesapesh mes tyre.

Policia ka arrestuar një grua që ndodhej në makinë tip “Mercedes”, ndërsa po mban në monitorim personin e përplasur nga makina dhe ka shpallur në kërkim të paktën katër persona të tjerë,të gjithë shtetas shqiptarë.

FOTO GALERI
1/20

Top Channel