Për herë të parë, Franca zgjedh me shumicë absolute një grua në krye të parlamentit

28/06/2022 23:06

Ligjvënësit francezë zgjodhën për herë të parë një grua në krye të parlamentit.

51-vjeçarja Yaël Braun-Pivet, pjesë e partisë së Rilindjes së Emmanuel Macron, do të jetë gruaja e parë që do të mbajë këtë pozicion në Francë.

Zgjedhja e Braun-Pivet në karrigen e kryetares pason emërimin muajin e kaluar të Élisabeth Borne, gruaja e dytë që shërben si kryeministre franceze dhe e para në tre dekada, sipas France24.

E lindur në Nancy, Franca lindore , në vitin 1970, mbesa e hebrenjve të Evropës Lindore që u vendosën në Francë në vitet 1930 për t’i shpëtuar antisemitizmit, Braun-Pivet është një avokate penale me profesion.

Ajo e ndërtoi karrierën e saj ligjore në zonën e Parisit përpara se ta ndalonte në mesin e të 30-tave për të ndjekur të shoqin, një ekzekutiv i gjigantit francez të kozmetikës L’Oréal, në Tajvan dhe Japoni, ku lindën dy më të vegjlit nga pesë fëmijët e çiftit.

Duke u kthyer në Francë me familjen e saj në vitin 2012 pas shtatë vitesh jashtë vendit, Braun-Pivet do të kalonte në punë jofitimprurëse.

Ajo hapi një biznes “Resto du Coeur” dhe ngriti ndihmë ligjore falas për të luftuar përjashtimin social në periferi të Parisit.

Braun-Pivet ka thënë më parë se ajo kishte votuar gjithmonë për Partinë Socialiste të Francës përpara se të zgjidhte në vitin 2016 për En Marche.

Braun-Pivet hodhi kapelen e saj në ring për një vend legjislativ në periferi të Parisit në vitin 2017 dhe fitoi, pjesë e shumicës absolute të Macron për mandatin e parë në Asamblenë Kombëtare .

Ajo u zgjodh shpejt presidente e Komitetit të Ligjeve të dhomës, një pozicion i lartë i padëgjuar për një ligjvënës, duke mposhtur kandidatët burra më me përvojë.

Ajo u përfshi në verën e vitit 2018 në një hetimi mbi të ashtuquajturën “Çështje Benalla”, për punonjësin e Pallatit Élysée, Alexandre Benalla , e filmuar  në kamera duke dhunuar demonstruesit në një tubim të 1 Majit.

Top Channel