Zelensky premton se Donbasi do të jetë përsëri “ukrainas”

28/05/2022 09:25
The aftermath of a Russian air strike against a factory in Bakhmut, Donbass, Ukraine on Friday May 27, 2022. The Russian invasion of Ukraine by order of Vladimir Putin in February 2022 produced large displacements of people and a great reaction from public opinion and political forces around the world. Although many call it the third world war, experts say that this armed conflict (which has already caused more than 75,000 fatalities on both sides) is a new "cold war". (Photo by Andoni Lubaki/Sipa USA)No Use Germany.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka premtuar se Donbasi do të jetë “përsëri ukrainas”, pasi forcat ruse vazhdojnë të përparojnë në rajonin juglindor. 

Duke folur gjatë fjalimit të tij të natës të premten, Zelensky e quajti situatën aktuale në Donbas “shumë të vështirë”, duke iu referuar rritjes së fuqisë së sulmeve dhe fuqisë punëtore nga Rusia në rajon.

“Kjo është arsyeja pse ne duhet të rrisim mbrojtjen tonë, të rrisim rezistencën tonë dhe Donbasi do të jetë përsëri ukrainas. Edhe nëse Rusia do të sjellë të gjitha vuajtjet dhe rrënimet në Donbas, ne do të rindërtojmë çdo qytet, çdo komunitet. Nuk ka alternativë të vërtetë,” theksoi Zelensky. .

Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së pohoi gjatë një konference për shtyp të premten se Rusia po vazhdon të bëjë “fitime në rritje” në Donbas.

Ukraina vazhdon t’u bëjë thirrje partnerëve ndërkombëtarë, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, që t’i sigurojnë asaj sisteme të shumta raketash për të kundërshtuar ofensivën ruse.

Ndërsa pranoi kërkesën e Ukrainës, sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby, theksoi gjatë konferencës së së premtes se “vendimet, nuk janë marrë ende”.

Top Channel