Ministri i Jashtëm ukrainas takim me Xhaçkën: Mirënjohës për përpjekjet e Shqipërisë për paqen në Ukrainë! Mbështesim integrimin në BE

14/05/2022 18:30

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba ka vlerësuar Shqipërinë për përpjekjet e saj për vendosjen e paqes në Ukrainë, pas agresionit rus.

Në një postim të ndarë në Twitter, Kuleba ka ndarë një foto gjatë takimit në Berlin me ministren Olta Xhaçka, duke falenderuar rolin e vendit tonë brenda Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në mbështetje të Ukrainës.

Ai shkruan se pajtohet për rrugët e integrimit të Ukrainës dhe Shqipërisë në Bashkimin Europian.

“Rusia duhet të izolohet më tej derisa të përfundojë agresionin e saj. Mirënjohës për përpjekjet e Shqipërisë brenda OKB-së për të kërkuar paqen për Ukrainën. Ne  pajtohemi që rrugët e integrimit të Ukrainës dhe Shqipërisë në BE

 

Edhe Olta Xhaçka ka reaguar në Twitter, duke theksuar se pati një diskutim të sinqertë me Kulebën dhe se është dakort që Ukraina të anëtarësohet në Bashkimin Europian.

Diskutim i sinqertë me Ministrin e Punëve të Jashtëme të Ukrainës, Dmytro Kuleba. Ndamë të njëjtin mendim se si Ballkani Perëndimor ashtu edhe Ukraina meriton një perspektivë të qartë Evropiane. E sigurova për angazhimin e palëkundur të Shqipërisë për Ukrainën.Do të bëjmë gjithçka që mundemi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për të izoluar Rusinë dhe të ndihmojmë në ndalimin e luftës”, shkruan Xhaçka.

 

Top Channel