375 qytetarë janë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin tonë, pasi 10 persona rezultuan të infektuar në 24 orët e fundit.

Nga 835 testime rezultuan pozitivë me COVID19 6 qytetarë në Tiranë, 2 në Gjirokastër, nga 1 qytetar në Patos, Himarë.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim pesë pacientë, ndërsa në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete.

52 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,306 që nga fillimi i epidemisë.

“Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore. Të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqendruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese. Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anticovid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes”, këshillon ministria.

Statistika (02 Maj 2022)

Raste të reja ditore           10

Të shëruar në 24 orë        52

Të shtruar në spitale         5

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 835

Testime totale               1,807,808

Raste pozitive                  275,177

Raste të shëruara            271,306

Raste Aktive                         375

Humbje jete                        3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            235

Fier                  46

Vlorë               35

Gjirokastër     13

Shkodër         11

Elbasan          9

Korçë              9

Durrës              7

Berat                4

Kukës               3

Lezhë               3

 

 

 

 

Top Channel