Po transportonin 7 emigrantë të paligjshëm dhe nuk iu bindën policisë, e pësojnë dy të rinjtë nga Tirana

31/03/2022 11:04

Dy të rinj nga Tirana kanë rënë në prangat e policisë në Gjirokastër, pasi akuzohen se kanë ndihmuar emigrant të paligjshëm të kalojnë kufirin, kundrejt fitimit.

Policia bën me dije se në kuadër të operacionit policor “ROAD GUARD 10”, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve F. T., 21 vjeç dhe D. H., 24 vjeç, banues në Tiranë.

Në aksin rrugor Kakavije-Gjirokastër, në vendin e quajtur “Vanistër”, shërbimet e Policisë Rrugore i kanë bërë shenjë ndalimi automjetit me drejtues shtetasin F. T., i cili nuk i është bindur urdhrit të punonjësve për të ndaluar.

Policia u vu në ndjekje të mjetit dhe në vendin e quajtur “Ura e Lumit”, Gjirokastër, kanë kapur shtetasit F. T. dhe D. H., të cilët ishin duke transportuar 7 emigrantë të paligjshëm nga vendet MENA, kundrejt fitimit.

Automjeti i tyre dhe dy aparate celulare u sekuastruan nga policia.

Materialet në ngarkim të shtetasve të mësipërm i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër, për veprime të mëtejshme.

Top Channel