Kërkesa e SPAK për arrestimin e deputetit Bllako/ Reagon Tabaku: Duhet guxim edhe ndaj njerëzve me pushtet

29/03/2022 11:59

Ditën e sotme janë ekzekutuar 9 urdhër arreste me urdhër SPAK pasi kanë lidhje me korrupsionin me inceneratorin e Fierit. Prokuroria e Posacme i ka kërkuar Kuvendit leje për arrestimin e deputetit socialist Alqi Bllako. Për këtë ka reaguar deputetja e PD, Jorida Tabaku duke thënë se SPAK duhet të tregojë guxim dhe ndaj njerëzve me pushtet.

Tabaku: Zhvillimi i sotëm është shpresëdhënës, është për tu përshëndetur por nuk është hap i mjaftueshëm.

Shqiptarët presin që SPAK të tregojë guxim dhe të reagojë edhe ndaj njerëzve me pushtet. Në njoftimin që sapo mora nga SPAK arrij të dalloj që janë çuar në hetim disa persona.

Ne gjykojmë që Elbasani, Fieri dhe Tirana duhet të trajtohen së bashku sepse asnjë individ nuk ka operuar vetëm, por kanë marrë vendime të përbashkëta. Sa i përket njoftimit të SPAK për kërkesën për arrestim të zotit Alqi Bllako. Kërkesa jonë për të trajtuar inceneratorët në një çështje është se individët i kanë marrë vendimet bashkë.

SPAK duhet të lëvizë dhe tek personat me imunitet politik dhe me imunitet në parlament. Sigurisht që është një zhvillim pozitiv dhe për tu përshëndetur, por askush nuk mund të deklarojë fitore përsa personat me përgjegjësi politike nuk ndodhen para drejtësisë. E kam bërë thirrje në mënyrë të përsëritur.

Top Channel