Parada madhore ushtarake shënon Ditën Kombëtare të Pakistanit (fotot)

24/03/2022 19:38

Një paradë e gjerë trupash dhe pajisjesh ushtarake shënoi dje në Islamabad ditën kombëtare të Pakistanit.

Po këtë ditë Pakistani organizonte takimin e ministrave të jashtëm të vendeve muslimane, ku merrte pjesë dhe minsitri i jashtëm kinez Wang Yi.

Në paradë vendi islamik shfaqte njësitë elitare të ushtrisë dhe mjete të shumta ushtarake si raketa, tanke avionë e pajisje të tjera moderne.

Trupat ku përfshiheshin dhe ushtarake femra, marshonin para podiumit duke përshëndetur presidentin e vendit, kryeministrin, kreun e ushtrisë dhe zyrtarë të tjerë.

Në paradë ishin prezentë ministra të jashtëm të vendeve të Organizatës Islamike dhe minsitri i jashtëm kinez.

Mijëra njerëz brohorisnin “Rroftë Pakistani!” teksa avionët ushtarakë fluturonin mbi qiej dhe para-trupat zbrisnin me litarë nga helikopterët.

Pakistani celebron ditën kombëtare në 23 mars, që prej vitit 1940 kur liderët muslimanë në qytetin lindor Lahore kërkuan pavarësinë nga Britania.

FOTO GALERI
1/11
Në paradë vendi islamik shfaqte njësitë elitare të ushtrisë dhe mjete të shumta ushtarake si raketa, tanke avionë e pajisje të tjera moderne.

Top Channel