Këtë mëngjes, sirenat e sulmit ajror ranë në Lviv në orën 06:08, duke shkaktuar dëme të mëdha.

Sipas BBC, shenjestra ka qenë aeroporti i qytetit, por ende nuk dihen detaje të tjera.

Lvivi nodhet 70 kilometra larg kufirit me Poloninë dhe ayu janë strehuaj mijëra ukrainas, pasi deri më parë cilësohej si zonë e sigurtë.

Të dielën e kaluar , një sulm në një bazë ushtarake pranë qytetit dhe afër kufirit polak la të paktën 35 të vdekur.

Top Channel