Erdogan inauguron urën e varur më të gjatë në botë mbi Dardanele (fotot)

18/03/2022 20:21

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan inauguroi sot urën e varur më të gjatë të botës mbi ngushticën e Dardaneleve në Turqinë veriperëndimore.

Zyrtarët thanë se ura e re do të shkurtojë lidhjen mes Evropës dhe Azisë në gjashtë minuta.

Ura e re ‘Canakale’ kushtoi 2.5-miliardë euro për t’u ndërtuar, çka u realizua nga një konsorcium turko-korean.

Me distancën prej 2.023 kilometra mes dy kullave kryesore, ajo bëhet më e gjatë se mbajtësja e rekordit, ura Akashi Kaikio në Japoni.

Inaugurimi i sotëm koinçidonte me përvjetorin e 107-të të fitores së forcave detare Otomane kundër britanikëve e francezëve në Gallipoli në Luftën e Parë Botërore.

Erdogan përmendi betejën në fjalimin e tij duke thënë se ura “do të mbajë gjallë kujtimin e martirëve të Dardaneleve.”

Presidenti Erdogan ka promovuar shpesh projekte gjigante infrastrukture në Turqi, siç ishte ura e tretë mbi Bosfor, megjithë kritikat për borxhin nga opozita.

 

FOTO GALERI
1/5
Erdogan inauguroi sot urën e varur më të gjatë të botës mbi ngushticën e Dardaneleve në Turqinë veriperëndimore.

Top Channel