Kryeministri Edi Rama kritikoi këtë të hënë sërish qytetarët që u vendosën para Kryeministrisë në ditën e gjashtë të protestës.

Ai tha se e vetmja gjë që e alarmonte nga protesta është cenimi i drejtpërdrejtë i dinjitetit të kombit shqiptar.

“300-fish të ishte kjo protestë taksat mbi karburantet sa të jem këtu dhe kjo qeveri këtu nuk hiqet, nuk lëvizin Mua më alarmon diçka tjetër, cenimi i drejtpërdrejtë i dinjitetit tonë si komb si popull si shtet, si shoqëri. Shqiptarë nga ky reagim mund të gëzojë vetëm ata që e nxisin vetëm ata që janë në Kremlin. Se për çfarë një kryeministër duhet të luajë me nervat e njerëzve dhe të paralajmërojë kriza atë e dinë vetëm ata. Çmimi që blihet në tregjet ndërkombëtarë ka ikur aty ku nuk e imagjinoni kur e morëm këtë vendim.

Ai theksoi se protestuesit po turpërojnë Shqipërinë në sytë e Evropës dhe botës, pasi janë të vetmit që po protestojnë në këtë kohë krize.

Shumë pak ditë pasi ndeshet e gjithë bota me befasinë e kësaj lufte që vjen këtu vjen dhe thotë brenda javës do të kemi skenarët dhe masat që do të marrim, çfarë ka këtu për të investuar që të derdhet helm, të zgjatet më shumë kjo re mërzitje. Nuk ka asnjë lidhje as me popullin as me pensionistët që ua qajnë hallin medemek ata që turpërojnë Shqipërinë. Po sikur kjo situatë të shkojë në ato pika që të mungojë nafta, energjia, një seri produktesh të tjera çfarë bëjmë ne këtu? Pse kaq pak jemi ne nga pikëpamja e forcës së karakterit, këta janë një pakicë e pakicës që po kërkojnë me çdo çmim të instrumentalizojnë një dynja të tërë”, tha Rama.

Rama përsëriti se pas protestave në vend fshihet Rusia, duka i quajtur qytetarët që po marrin pjesë vegël të saj.

“Më erdhi nga dikush në Bruksel një mesazh para dy ditëve. Keni informacion kush qëndron prapa këtyre protestave në Tiranë është legjitime t’i bëhet presion qeverisë shqiptare është pjesë e NATO-s dhe defacto kundër Rusinë. Se si mund të bëhesh vegël e dikujt tjetër duke bërë këtë veprim të turpshëm. nëse do isha personi arrogant, përse do të isha në komunikim me ju?! Unë e bëj këtë se jam në këtë detyrë me pasionin e madh për ta bërë këtë punë sa më mirë dhe me ndjenjën shumë të lartë të detyrimit të atyre që më kanë vënë këtu shumica dërrmuese e shqiptarëve, nuk ka pasuri, nuk ka asgjë më të madhe se kjo për mua dhe kjo prodhon shqetësim për të komunikuar”, shtoi Rama.

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur prej gjashtë ditësh në Tiranë dhe qytete të tjera të vendit duke protestuar kundër rritjes së çmimit të ushqimeve dhe hidrokarbureve.

Paketa e Rezistencës Sociale e miratuar nga qeveria nuk është masa e duhur sipas protestuesve, pasi është anashkaluar pjesa tjetër e popullsisë.

Çdo ditë jave ata do të takohen në orën 17:00 përballë Kryeministrisë, ndërsa e shtuna do të jetë marshim kombëtar.

Kjo revoltë e qytetarëve erdhi pas rritjes së menjëhershme të çmimit të produkteve ushqimore dhe hidrokarbureve si efekt i luftës në Ukrainë.

Top Channel