Misioni i Lulzim Bashës ka marrë fund për deputeten shkrimtare Flutura Açka.

Ndarjen me kryetarin e partisë e bëri përmes lënies së posteve partiake publikisht duke i qëndruar besnike vetëm mandatit të deputetes qe ja dhanë demokratët e Elbasanit.

Ne analizën e Flutura Açkës, Partia Demokratike ndodhet në ditën e saj më të zezë duke fajësuar njësoj si Sali Berishën dhe produktin e tij Lulzim Bashën, ndaj nuk heziton ti bashkohet kolegëve të cilët mendojnë që rruga e vetme që të shpëtojë PD është që të ikin të dy.

Agron Gjekmarkaj ishte i pari qe ndërmori mes demokratëve aktin politik të dorëheqjes, duke i rikthyer postet partiake qe Lulzim Basha i dha.

Ferdinand Xhaferraj dhe Ervin Salianji qëndrimin e mbajtur ne grup e bënë publik edhe në rrjetet sociale. Kerkohet largimi i Bashës dhe një lider i ri politik brenda grupit parlamentar.

Revolta ndaj lidershipi demokrat ka prodhuar nje lëvizje të re brenda PD për largimin e Lulzim Bashës. Nisur nga deklarimi i djeshëm para mbledhjes dhe gjatë mbledhjes se grupit demokrat , duket se Grida Duma do jetë ajo qe do e udhëheqë.

Por, kjo lëvizje synon gjithashtu te mbajë larg edhe Sali Berishën përballe disa zërave që kërkojnë afrim dhe bashkim. Vetë Sali Berisha dhe mbeshtetësit e tij kanë lëshuar këto mesazhe pasi u mor vesh rezultati në Vorë dhe Shkodër.

Pas këtyre zërave, si duket brenda grupit parlamentar ka filluar lëvizja me moton: të dy larg PD, si Basha dhe Berisha.

Top Channel