Pasojat e luftës në Rusi, dorëhiqet shefi i Teatrit Bolshoi

06/03/2022 20:21

Dirigjenti Tugan Sokhiev ka njoftuar dorëheqjen e tij nga posti i tij si drejtor muzikor dhe kryedirigjent i teatrit, në Teatrin Bolshoi me famë botërore në Moskë.

Gjithashtu, Sokhiev deklaroi se do të tërhiqej nga pozicioni i tij si drejtor muzikor i Orkestrës Kombëtare të Toulouse Capital.

Ai është shprehur se ka qenë gjithmonë kundër konflikteve në çdo formë dhe se ishte shumë krenar që vinte nga një vend kaq i pasur kulturor si Rusia.

Më tej ai shton se ka qenë nën presion për të bërë një zgjedhje të pamundur të një familjeje muzikore apo traditë kulturore mbi një tjetër pasi Rusia pushtoi Ukrainën.

Sokhiev ka kaluar vite duke punuar në botën e muzikës në Francë, dhe këtë e ka cituar edhe në deklaratën e tij, ku ka shprehur edhe krenari pjesën e jetës muzikore franceze.

 

 

Top Channel