Ukrainë/ Ushtria ruse “pushton” spitalin psikiatrik me 670 pacientë

05/03/2022 20:44
Foto ilustruese

Forcat ruse kanë marrë në kontroll një spital psikiatrik në Ukrainë ku 670 pacientë marrin shërbim të specializuar.

Një lajm i tillë u raportua nga guvernatori i rajonit Oleksiy Kuleba.

Janë persona me nevoja të veçanta, të cilët kanë nevojë për ndihmë të vazhdueshme, shumë prej tyre qëndrojnë në regjim shtrati prej vitesh. Po u mbaron uji dhe ilaçet”, deklaroi Kuleba.

Referuar burimeve lokale, kanë qenë forcat çeçene ato që kanë marrë kontrollin e spitalit, ndërsa kontaktet me institucionin tashmë janë ndërprerë.

 

Top Channel