Alarmi në centralin bërthamor: Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mbajti një takim urgjent të premten, ku një zyrtar i lartë i OKB-së bëri thirrje për bashkëpunim me mbikëqyrësin bërthamor të OKB-së dhe për kalim të sigurt në Ukrainë.

Kjo vjen pasi një zjarr shpërtheu në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë, i shkaktuar nga bombardimet ruse duke shkaktuar frikë për një incident të mundshëm bërthamor. Zjarrfikësit arritën të shuanin flakët, pavarësisht se fillimisht u bllokuan nga trupat ruse, ndërsa nivelet e rrezatimit duken normale.

Tensionet në OKB: Në takimin urgjent, ambasadori rus në OKB pretendoi se kishte “gënjeshtra se si trupat ruse sulmuan termocentralin bërthamor Zaporizhzhia”.

Ambasadori ukrainas u tërhoq, duke e quajtur homologun e tij rus “gënjeshtar” dhe tha se uzina pësoi dëmtime.

Ambasadori i SHBA-së në OKB tha se bota kishte shmangur një katastrofë bërthamore të premten, por paralajmëroi se trupat ruse po i afrohen objektit të dytë më të madh bërthamor të Ukrainës.

Mosmarrëveshja për hapësirën ajrore: Pavarësisht lutjeve të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për NATO-n që të krijojë një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë, Sekretari i Shtetit i SHBA-së Blinken dhe shefi i NATO-s Stoltenberg e hodhën poshtë kërkesën.

Ata paralajmëruan se e vetmja mënyrë për të zbatuar një zonë ndalim-fluturimi do të ishte “dërgimi i avionëve të NATO-s në hapësirën ajrore të Ukrainës dhe rrëzimi i avionëve rusë.

Zelensky dënoi vendimin e NATO-s, duke thënë se ai i dha Rusisë “dritën jeshile” për sulme të mëtejshme ndaj qyteteve të Ukrainës.

Sulmet ushtarake në zonat civile: Qytetet kryesore të Ukrainës janë shkatërruar pas sulmeve ushtarake ruse. Një kompleks apartamentesh u godit në qytetin verior të Chernihiv.

Trupat ruse vazhdojnë të rrethojnë Mariupolin, një qytet i rëndësishëm strategjik në bregun jugor dhe Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i vendit në verilindje. Një përplasje po vazhdon në qytetin jugor të Mykolaiv.

Numri në rritje: Janë paktën 331 civilë, vlerëson OKB-ja, megjithëse numri real mund të jetë shumë më i lartë. Më shumë se 1.2 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt, me më shumë se gjysma që kanë hyrë në Poloni.

Top Channel