Miratimi i rezolutës, Rama: Rusia hyn në periudhën e vetmisë së madhe, bashkë me vendet që votuan kundër

02/03/2022 18:47

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka votuar me 141 vota rezolutën e mbështetur edhe nga Shqipëria, e cila dënon pushtimin rus në Ukrainë “në termat më të fortë të mundshëm”.

Votimi ishte 141 vende në favor dhe pesë vende ishin kundër tij, me 35 vende të tjera që abstenuan.Ndërsa rezultatet u vendosën në ekranin e dhomës, ndodhi një ovacion i rrallë në sallë.

Kryeministri Edi Rama shkruan në twitter:141 vende ndëshkojnë Rusinë me votimin e tyre në OKB kundër agresionit ndaj Ukrainës!Rusia hyn në periudhën e vetmisë më të madhe të historisë së saj me veç 4 vende ultradiktatoriale që i qëndrojnë në krah!Vota e Serbisë kundër Rusisë unifikon Ballkanin Perëndimor me Perëndimin.

Lexo edhe:  https://top-channel.tv/2022/03/02/141-vota-per-paqen-asambleja-e-pergjithshme-e-kombeve-te-bashkuara-voton-rezoluten-qe-denon-pushtimin-rus/

Top Channel