Johnson: Jam më i bindur se kurrë se Putini do të dështojë!

01/03/2022 12:10

Kryeministri britanik Boris Johnson, mbajti këtë të martë një takim së bashku me homologun polak Mateusz Morawiecki në Varshavë, lidhur me zhvillimet e fundit në luftën Rusi-Ukrainë.

Gjatë takimit, Johnson tha se tragjedia e parashikuar ndodhi dhe po shohim një fatkeqësi në kontinentin europian.

Ai shtoi se Putini ka nënvlerësuar dëshirën ë Ukrainasve për të mbrojtur vendin e tyre dhe për këtë është i bindur se ai do të dështojë.

Tragjedia që ne parashikuam ka ndodhur. Ne po shohim një fatkeqësi në kontinentin tonë evropian” Është e qartë se Vladimir Putin është i përgatitur të përdorë taktika barbare dhe pa dallim kundër civilëve të pafajshëm, të bombardojë blloqe kullash, të dërgojë raketa në blloqe kullash, të vrasë fëmijë siç po shohim. Ai ka nënvlerësuar dy gjëra. E para është dëshira e zjarrtë e popullit ukrainas për të mbrojtur dhe mbrojtur vendin e tyre. Një ditë apo një tjetër jam absolutisht i bindur, jam më i bindur se kurrë ndërsa ky konflikt i tmerrshëm vazhdon, se Putini do të dështojë“.

Johnson përshëndeti popullin polak për përpjekjet e tyre në përballimin e krizës që po përballet Ukraina.

Ne në Mbretërinë e Bashkuar jemi të gatshëm t’ju ndihmojmë, ne kemi furnizime humanitare siç e dini tashmë që po vijnë, mendoj se dy avionë me furnizime mjekësore tashmë janë ulur dhe ka të tjera për të ardhur.”

Top Channel