Zelensky: Delegacionet ukrainase dhe ruse takohen pa parakushte, në kufi!

27/02/2022 15:08

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha se ka vendosur që delegacionet ukrainase dhe ruse të takohen pa parakushte në kufirin bjellorus.

Zyra e Presidentit Volodymyr Zelensky tha se presidenti i Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko e ka telefonuar presidentin ukrainas të dielën.

“Politikanët kanë rënë dakord që delegacioni ukrainas do të takohet me delegacionin rus pa parakushte në kufirin ukrainas-bjellorusi, pranë lumit Pripyat”, tha zyra e tij.

“Aleksander Lukashenko ka marrë përgjegjësinë për të siguruar që të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e stacionuara në territorin Bjellorusi do të qëndrojnë në terren gjatë udhëtimit, takimit dhe kthimit të delegacionit ukrainas”.

Top Channel