Të shtëna me armë zjarri në qendër të Kievit

Në rajonin e Kievit pranë Gostotel, dy ushtarë rusë u arrestuan gjatë një përleshjeje. Të plagosurit rëndë po i jepet ndihma, kurse i dyti, nga rajoni i Kemerovës, u mor në pyetje.

Ai thotë se komandantët thanë se do të shkonin në stërvitje. Trupat ruse hynë në Kiev nga veriu. Ushtria e Ukrainës u bëri thirrje banorëve të rrethit verior të Kievit të Obolon të rezistojnë.

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës thotë se mijëra persona iu janë bashkuar njësive të mbrojtjes territoriale “Vetëm në Kiev, ka tashmë 18,000 automatikë dhe municione përkatëse”,  tha ministri më herët.

Sipas ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, pista e Hostomel Airfield është dëmtuar, ndërsa forcat ajrore ruse nuk pritën. Ata pritet të shkojnë nga Hostomel i Bjellorusisë në Chernihiv dhe Kiev me rrugë tokësore.

Top Channel