Rusia nis sulmin ndaj Ukrainës, ndërhyrje tokësore e ajrore! Shtatë të vrarë dhe nëntë të plagosur

24/02/2022 07:33

Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës nga Donbasi duke shkaktuar shtatë të vrarë dhe nëntë të plagosur deri më tani.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha këtë mëngjes se Rusia nisi pushtimin e vendit të tij.

Në një postim në Twitter, Kuleba shkroi se presidenti rus, Vladimir Putin ka nisur “pushtimin e Ukrainës në shkallë të plotë”.

Ai tha se Ukraina do ta mbrojë veten dhe se “bota mund dhe duhet ta ndalë Putinin”.

“Qytetet paqësore të Ukrainës janë nën sulm. Kjo është një luftë agresioni”, tha Kuleba.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyi tha se Rusia ka kryer sulme me raketa në infrastrukturën e Ukrainës dhe mbi rojet kufitare.

Përmes një postimi në Twitter, ai tha se ka biseduar me aleatët perëndimorë dhe se u ka bërë thirrje atyre që ta ndihmojnë Ukrainën me mbrojtje dhe financa.

Pamje nga sulmi në Ukrainë

Zelenskyi tha se po shpall gjendje lufte, duke u bërë thirrje qytetarëve që të jenë të qetë.

Presidenti rus konfirmoi se ka nisur, siç tha një operacion “special” për “çmilitarizimin” e Ukrainës.

Shpërthime dhe të shtëna me armë u raportuan në Kiev dhe qytete të tjera.

Ukrainasit duke u larguar nga vendi

Sipas raporteve nga agjencitë perëndimore të lajmeve, qytete të shumta janë nën sulm. Sipas CNN kashpërthime në të paktën shtatë qytete.

Të shtëna me armë zjarri u dëgjuan pranë aeroportit kryesor “Boryspil” në Kiev, menjëherë pasi Rusia njoftoi për operacionin, bëri të ditur agjencia e lajmeve Interfax, duke cituar mediat lokale.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë mohoi të ketë sulmuar qytetet ukrainase, duke thënë se në shënjestër ka “infrastrukturën ushtarake, mbrojtjen ajrore dhe forcat ajrore me armë të precizionit të lartë”, raportoi agjencia ruse e lajmeve RIA.

Ukrainasit po largohen me çdolloj mënyre nga vendi i tyre, ndërsa pamjet tregojnë radhë të gjata makinash.

Trafiku i rënduar duket se është i gjithë duke lëvizur drejt perëndimit, larg vendit ku u dëgjuan shpërthime mëngjesin e sotëm,ndërsa pak makina po shkojnë në lindje.

Ukrainasit duke u larguar nga Kievi

Në një fjalim televiziv, drejtuar kombit, Putin u përpoq të justifikonte operacionin, duke pretenduar se ai është i nevojshëm për ta parandaluar Ukrainën nga sigurimi i armëve bërthamore, edhe pse Ukraina nuk ka shprehur synime të tilla.

“Rrethanat kërkojnë që ne të ndërmarrim veprime vendimtare dhe të menjëhershme”, tha Putin, duke shtuar se separatistët e mbështetur nga Rusia në rajonin e Donbasit, në lindje të Ukrainës, kanë kërkuar ndihmë.

Ai i bëri thirrje ushtrisë ukrainase të dorëzojë armët dhe tha se Rusia “nuk e ka ndërmend të pushtojë territorin ukrainas”.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, e dënoi operacionin, duke e cilësuar atë si një sulm “të paprovokuar dhe të pajustifikuar” ndaj Ukrainës dhe shtoi se bota “do ta mbajë Rusinë përgjegjëse”.

Ai tha se Rusia do të jetë përgjegjëse për “humbjet katastrofike të jetëve dhe vuajtjet njerëzore”.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e dënoi atë që e quajti sulm “të pamatur” të Rusisë ndaj Ukrainës.

Ai njoftoi se aleatët e NATO-s do të mblidhen në takim për të diskutuar “agresionin rus”. Ukraina nuk është anëtare e NATO-s, por është në linjë me Perëndimin.

Kjo është shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar dhe kërcënim serioz për sigurinë euroatlantike”, shkroi Stoltenberg në Twitter.

Ne dënojmë fuqishëm sulmin e pajustifikuar të Rusisë ndaj Ukrainës“, tha shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell.

Javëve të fundit, Rusia ka grumbulluar më shumë se 150,000 forca të armatosura dhe pajisje të rënda ushtarake në kufijtë me Ukrainën,  të cilën NATO-ja e ka përshkruar si grumbullimin më të madh ushtarak në kontinentin evropian që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

Tensionet janë rritur më shumë këtë javë, kur Putin ka marrë vendim për t’i njohur rajonet separatiste të Ukrainës, Donjeck dhe Luhansk, si entitete të pavarura dhe ka urdhëruar vendosjen e forcave ruse atje.

Putin, prej javësh e ka mohuar se synon pushtimin e Ukrainës, përkundër pohimeve të inteligjencës perëndimore se ai po përgatitet për luftë.

Udhëheqësi rus po përpiqet të parandalojë anëtarësimin e Ukrainës në NATO, gjë të cilën e ka cilësuar si kërcënim ekzistencial dhe të ndalojë zgjerimin e aleancës perëndimore drejt lindjes.

Ukraina ka synuar t’i bashkohet NATO-s qëkur Rusia ka aneksuar gadishullin e saj të Krimesë në vitin 2014 dhe ka nxitur një rebelim separatist në provincat e saj lindore.

FOTO GALERI
1/15
Ukrainasit duke u larguar nga vendi

Top Channel