Sanksionet e fundit të Bidenit ndaj Rusisë: Shënjestrojnë rrethin e ngushtë të Putin

23/02/2022 17:36

Sanksionet e reja të SHBA-së të shkaktuara nga veprimet e fundit të Rusisë në Ukrainë përfshinin objektiva që në të kaluarën kanë mbetur të paprekura: anëtarët e familjeve të atyre që janë në rrethin e ngushtë të Presidentit rus Vladimir Putin.

Duke caktuar djemtë e dy njerëzve të fuqishëm pranë Presidentit rus, administrata Biden dërgoi një sinjal të qartë se lista e saj e synuar për sanksionet individuale shtrihet përtej zyrtarëve publikë dhe financuesve, si pjesë e një përpjekjeje të re për të mbyllur rrugët për të mbrojtur bashkëpunëtorët kryesorë të Putinit.

Denis Bortnikov dhe Vladimir Kiriyenko, të dy të caktuar për sanksione individuale nga Departamenti i Thesarit të martën, mbajnë pozicionet e tyre të spikatura në biznesin rus. Por të dy tani do të kenë të ngrira çdo pasuri të mbajtur nga SHBA dhe do t’u ndalohet të merren me ndonjë person amerikan vetëm sepse baballarët e tyre shërbejnë njëri si shef i inteligjencës së brendshme të Putinit dhe tjetri si një nga këshilltarët më të afërt të Putinit, respektivisht.

“Ata ndajnë përfitimet korruptive të politikave të Kremlinit dhe duhet të ndajnë edhe dhimbjen,” tha Biden të martën.

Sanksionimi i djemve të dy prej zyrtarëve më të afërt të Putinit nuk mbart ndikimin e masave të tjera të shpallura të martën, veçanërisht duke vendosur sanksione ndaj dy prej bankave më të njohura të Rusisë dhe duke reduktuar aftësinë e vendit për të hyrë në financat perëndimore.

“Kjo është e paprecedentë sepse ne po zgjerojmë shtrirjen e sanksioneve të SHBA-së për të parandaluar elitat pranë Putinit që të përdorin fëmijët e tyre për të fshehur pasuritë, për të shmangur kostot dhe për të shpërdoruar burimet e popullit rus”, tha një zyrtar i lartë i administratës Biden për CNN. “Kjo është një qasje e re.”

Në përgjigje të sanksioneve të SHBA-së të shpallura të martën, ambasadori rus në Shtetet e Bashkuara Anatoli Antonov tha: “Është e vështirë të imagjinohet se ka një person në Uashington që pret që Rusia të rishikojë politikën e saj të jashtme nën kërcënimin e kufizimeve. Nuk mbaj mend asnjë ditë të vetme kur vendi ynë të ketë jetuar pa asnjë kufizim nga bota perëndimore. Mësuam si të punojmë në kushte të tilla dhe jo vetëm të mbijetojmë, por edhe të zhvillojmë shtetin tonë”.

Ndërsa zyrtarët e administratës së Biden thonë se nuk kanë parë asnjë tregues se Putini planifikon të de-përshkallëzohet, sanksionet individuale ofrojnë një dritare në elementët e rinj që po peshohen, duke filluar nga kontrollet e eksporteve deri te sanksionet financiare më agresive të vendosura ndonjëherë.

Sipas Departamentit të Thesarit, sanksionet synojnë “rusët e fuqishëm në rrethin e brendshëm të Putinit që besohet se po marrin pjesë në kleptokracinë e regjimit rus dhe anëtarët e familjeve të tyre”.

Denis Bortnikov është djali i Aleksandr Bortnikov, kreut të fuqishëm të Shërbimit Federal të Sigurisë, shërbimit të brendshëm të inteligjencës ruse të njohur si FSB. Plaku Bortnikov, tashmë subjekt i sanksioneve në mars të vitit të kaluar, u ricaktua për sanksione në raundin e ri.

Vladimir Kiriyenko është djali i Sergei Kiriyenko, ish-kryeministri dhe zëvendës shefi aktual i parë i kabinetit të zyrës presidenciale, i cili shihet nga zyrtarët amerikanë si “kuratori i politikës së brendshme të Putinit”. Plaku Kiriyenko, i sanksionuar gjithashtu në vitin 2021, u ricaktua gjithashtu për sanksione të martën.

Riemërtimet ishin të nevojshme për të krijuar rrugën ligjore për të synuar djemtë e tyre për përcaktim, gjë që ngrin të gjitha pronat dhe interesat në pronat në SHBA, ose në zotërim ose kontroll të një qytetari amerikan.

Dy djemtë aktualisht mbajnë role të tyre të rëndësishme — Bortnikov si zëvendëspresident i VTB Bank, një prej institucioneve më të mëdha financiare të Rusisë, dhe Kiriyenko si CEO i sapo instaluar i VK Group, i cili shërben si kompania mëmë e kompanisë ruse të mediave sociale VK, e cila e quan veten “rrjeti social më i madh evropian”.

Një individ i tretë i sanksionuar, Petr Fradkov, shërben si CEO i Promsvyazbank, banka ushtarake gjithashtu e shënjestruar për sanksione të martën. Por ai gjithashtu mbart një lidhje kyçe familjare me nivelet e larta të orbitës së Putinit.

Fradkov është djali i Mikhail Fradkov, një ish-kryeministër i Rusisë dhe ish-shefi i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme Ruse, ose SVR. Plaku Fradkov ishte në shënjestër të sanksioneve nga SHBA në 2018.

Top Channel