Sekretari amerikan i Tregtisë: Administrata e Bidenit kërkon “hakmarrje të menjëhershme ekonomike” nëse Rusia pushton Ukrainën

16/02/2022 16:46

Sekretarja amerikane e Tregtisë, Gina Raimondo tha se Presidenti Biden i ka thënë asaj se administrata do të kërkonte “hakmarrje të ashpër, të shpejtë dhe të menjëhershme ekonomike” nëse Rusia do të pushtonte Ukrainën, mes tensioneve në rritje përgjatë kufirit ukrainas.

“Për sa i përket përdorimit të ndonjë prej mjeteve tona ekonomike, dua të them që Presidenti ka qenë shumë i qartë me mua, Sekretare Yellen, nëse kjo ndodh, ne duam një hakmarrje të ashpër, të shpejtë dhe të menjëhershme ekonomike. Dhe mënyra për ta bërë atë efektive dhe gjithashtu për të mos dëmtuar ekonominë tonë është të punojmë me aleatët tanë, “tha Raimondo në një intervistë me Punchbowl News të mërkurën.

Kjo pason komentet e Biden të martën në të cilat ai bëri një apel që diplomacia të vazhdojë ndërsa bota shikon nëse presidenti rus Vladimir Putin urdhëron një pushtim të Ukrainës fqinje, por gjithashtu paralajmëroi se një sulm rus ndaj Ukrainës “do të përballet me dënim dërrmues ndërkombëtar”. .”

Raimondo gjithashtu vuri në dukje të mërkurën se nëse Rusia pushton, “do të kishte përçarje në ekonominë globale, jo vetëm në ekonominë amerikane” dhe se administrata e Biden “po bën gjithçka që mundet për të shmangur këtë eventualitet”.

Raimondo shtoi se “është e vështirë të dihet saktësisht se sa shkatërrues do të ishte për ekonominë tonë”, duke treguar shqetësimet rreth rritjeve të mundshme të çmimeve të karburantit.

“Ne tashmë kemi filluar të mendojmë se çfarë mund të bëjmë për të rritur kapacitetin, duke punuar me aleatët tanë, duke punuar me kompanitë për t’u siguruar që jemi gati të rrisim furnizimin nëse është e nevojshme,” tha Raimondo në intervistë.

I pyetur në lidhje me rreziqet e sulmeve kibernetike dhe ndikimin e mundshëm në bizneset amerikane, Raimondo theksoi se administrata e Biden “po e monitoron këtë çdo minutë të çdo dite.

Top Channel