Der Standard: Metoda e Macron ka arritur kufijtë e saj me Putinin

09/02/2022 03:13

Presidenti i Francës dëshiron të mbushë vakumin e lënë nga kancelarja gjermane Angela Merkel në Evropë, por nuk do të jetë e lehtë.

Kur Angela Merkel dha dorëheqjen në dhjetor, u fol gjerësisht se kancelarja gjermane po linte një vakum në Evropë. Emmanuel Macron tani dëshiron ta plotësojë atë, shkruan Der Standard në një analizë mbi vizitën e Macron në Rusi dhe Ukrainë si pjesë e përpjekjeve për të zgjidhur krizën.

Nën pretendimin e Presidencës së Këshillit të BE-së, ai ndërmjetëson me mjeshtëri mes palëve dhe të gjithë të përfshirëve – nga Rusia dhe Ukraina në shtetet baltike dhe Polonia në SHBA.

Metoda e presidentit të ri francez është të flasë me të gjithë në mënyrë që armët të mos flasin. Kjo tingëllon e thjeshtë, por në të vërtetë është jashtëzakonisht e ndërlikuar, vetëm sepse vetë Franca ka një qëndrim ambivalent ndaj NATO-s dhe ngre “zërin e Evropës” kundër saj. Kjo është një arsye tjetër pse Vladimir Putin mbështetet qëllimisht te Macron – në mënyrë që të jetë në gjendje të ndajë frontin perëndimor, shkruan Der Standard.

Sipas gazetës austriake, presidenti Macron nuk është naiv – ai e di se shoku i ngushtë Vladimir është një lojtar – pak si ai. Ai gjithashtu e di se nuk do të thotë shumë nëse Putini i premtoi atij në Moskë se ai “nuk do të ishte në origjinën e një përshkallëzimi”, me një gjuhë të thjeshtë – ai nuk do të nisë një luftë.

Konferenca e shtypit një orësh mes të dyve në Moskë lë përshtypjen se Putini është mirë me çdo mjet presioni, përfshirë edhe atë ushtarak, për të parandaluar anëtarësimin e Ukrainës në NATO. Në këtë drejtim, pozicionet e Perëndimit dhe Rusisë mbeten plotësisht të papajtueshme. Dhe në këtë drejtim, as metodologu Macron nuk ka rrugëdalje të ofrojë.

Si përfundim, gazeta Der Standard shkruan se me pak fat, kriza e Ukrainës nuk do të degjenerojë menjëherë, por do të na mbajë të zënë për një kohë të gjatë – Putin ka kohë: ai mund të qëndrojë në detyrë deri në vitin 2036.

Top Channel